I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – ROK C
SŁOWO DNIA
1 Pełen Ducha Świętego, powrócił Jezus znad Jordanu i przebywał w Duchu [Świętym] na pustyni 2 czterdzieści dni, gdzie był kuszony przez diabła. Nic w owe dni nie jadł, a po ich upływie odczuł głód. 3 Rzekł Mu wtedy diabeł: «Jeśli jesteś Synem Bożym, powiedz temu kamieniowi, żeby się stał chlebem». 4 Odpowiedział mu Jezus: «Napisane jest: Nie samym chlebem żyje człowiek».
5 Wówczas wyprowadził Go w górę, pokazał Mu w jednej chwili wszystkie królestwa świata 6 i rzekł diabeł do Niego: «Tobie dam potęgę i wspaniałość tego wszystkiego, bo mnie są poddane i mogę je odstąpić, komu chcę. 7 Jeśli więc upadniesz i oddasz mi pokłon, wszystko będzie Twoje». 8 Lecz Jezus mu odrzekł: «Napisane jest: Panu, Bogu swemu, będziesz oddawał pokłon i Jemu samemu służyć będziesz».
9 Zaprowadził Go też do Jerozolimy, postawił na narożniku świątyni i rzekł do Niego: «Jeśli jesteś Synem Bożym, rzuć się stąd w dół! 10 Jest bowiem napisane: Aniołom swoim rozkaże o Tobie, żeby Cię strzegli, 11 i na rękach nosić Cię będą, byś przypadkiem nie uraził swej nogi o kamień». 12 Lecz Jezus mu odparł: «Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego».
13 Gdy diabeł dokończył całego kuszenia, odstąpił od Niego aż do czasu6.
Łk 4,1-13
Rozpoczyna się Wielki Post i musimy być świadomi, co to oznacza dla naszego życia duchowego. Musimy przezwyciężyć żałobny sens, który towarzyszył nam zbyt długo, ale wciąż możemy odkrywać sens, który może uczynić wiele dobrego dla naszego życia duchowego. Nie powinniśmy kłaść nacisku na aspekt ofiary, ale na potrzebę wycofania się na pustynię, aby lepiej poznać nasze prawdziwe ja, a tym samym otworzyć nowe ścieżki, które wypełnią naszą egzystencję sensem. Jezus był kuszony tak jak my, ponieważ pokusa nie jest czymś, co pochodzi z zewnątrz, ale jest wpisana w życie każdego człowieka. Największym niebezpieczeństwem, na jakie jesteśmy narażeni, interpretując pokusy Jezusa, jest myślenie, że było to coś odosobnionego. Sama Ewangelia mówi nam, że diabeł odszedł „do czasu”.
Ewangeliści omawiają pokusy w konkretnym czasie i miejscu, ale wyjaśniają, że były one czymś stałym w życiu Jezusa, tak jak w życiu każdego człowieka. Ani Jezus, ani my nie potrzebujemy, by ktoś nas kusił. Walka toczy się przeciwko naszemu fałszywemu ego.
Panie Jezu, który zwyciężyłeś pokusę na pustyni, daj mi siłę, by oprzeć się złu. Kiedy napada mnie zwątpienie, bądź moim światłem. Kiedy słabość mnie ugina, bądź moim wsparciem. Kiedy świat mnie uwodzi, przypomnij mi o swojej miłości. Niech Twoje Słowo będzie moim przewodnikiem, niech Twój Duch będzie moją obroną.
Głos Papieża
„Jezus pokonuje pokusę nie przez kłótnię z diabłem, ale przez odpowiedź Słowem Bożym. To uczy nas, że z diabłem się nie dyskutuje, tylko odpowiada Słowem Bożym”. (Papież Franciszek)
Komentarz: s. Yarislet Berrìos FMA
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA