Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
13 marca 2023
Poniedziałek, III Tydzień Wielkiego Postu
SŁOWO DNIA

Jezus [zaczął mówić w synagodze w Nazarecie]
24 Zaprawdę, powiadam wam: żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. […] 28 Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. 29 Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. 30 On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.

Łk 4, 24. 28-30


Zamiast otworzyć się na wiarę i pozwolić się zaangażować w Boży dar, jego współobywatele zamykają się na to, co o Nim wiedzą i czego od Niego oczekują. Wiedza i żądania ciała uniemożliwiają wiarę. Roszczenie wiedzy uniemożliwia nam rozpoznanie daru. Daru nie można żądać. Odrzucenie Jezusa jest tym samym, co spotkało proroków, którzy potrafili działać tylko tam, gdzie nie było roszczeń co do Bożej interwencji.

Jezus staje przed ludźmi pełnymi oburzenia, gniewu, ludźmi o zatwardziałym sercu, niezdolnych do przyjęcia daru. Zatwardziałość serca prowadzi do odrzucenia, a to zwiastuje jego koniec, ale Jezus przechodzi i odchodzi: to znak Jego zmartwychwstania.


Panie, daj nam serce uległe, otwarte na Twój dar!


Głos Papieża

„Drugie słowo to proroctwo. […] Dziś potrzebujemy proroctwa, prawdziwego proroctwa: nie czczych słów, obiecujących to, co niemożliwe, ale świadectw, że Ewangelia jest możliwa do przyjęcia. Nie potrzebujemy cudownych objawień. […] Potrzebujemy życia, w którym objawia się cud Bożej miłości. Nie potęgi, ale spójności. Nie słów, ale modlitwy. Nie orędzi, ale służby. Czy chcesz Kościoła prorockiego? Zacznij służyć i milcz. Nie teoria, ale świadectwo. Nie musimy być bogaci, ale musimy kochać biednych; nie zarabiać dla siebie, ale wydać siebie dla innych;  nie ugody ze światem, tego żeby ze wszystkimi dobrze się czuć – u nas się mówi: „czuć się z Bogiem i z diabłem”, czuć się dobrze ze wszystkimi – nie, to nie jest proroctwo”.

(PAPIEŻ FRANCISZEK, Homilia w święto św. Piotra i Pawła, 29 czerwca 2020)

Komentarz: s. Monika Gianoli FMA
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA


Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki