Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
14 stycznia 2023
Sobota, I Tydzień zwykły

SŁOWO DNIA 


13  Potem Jezus znowu wyszedł nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał. 14 A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!». On wstał i poszedł za Nim. 15 Gdy Jezus siedział w jego domu przy stole, wielu celników i grzeszników siedziało razem z Jezusem i Jego uczniami. Było bowiem wielu, którzy szli za Nim. 16 Niektórzy uczeni w Piśmie, spośród faryzeuszów, widząc, że je z grzesznikami i celnikami, mówili do Jego uczniów: «Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami?» 17 Jezus usłyszał to i rzekł do nich: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Mk 2, 13-17


W tym tygodniu liturgia przedstawia nam inną historię powołania. To Levi, który siedzi przy stole podatkowym. Jakże nie wspomnieć o słynnym dziele Caravaggio, który oddał tę scenę na płótnie. Wspaniała kompozycja postaci, które ukazują nam różne etapy przebudzenia Mateusza wobec powołania go przez Jezusa, który palcem wskazującym powołuje tego człowieka – pochylonego nad samym sobą – do życia, stwarzając go, odradzając do nowego życia. Mateusz pozwala się zdobyć Chrystusowi, to wezwanie rozbrzmiewa wyzwalająco i leczniczo. Jezus jest lekarzem i lekarstwem, przyjaźń z Nim przywraca człowiekowi jego godność. Wezwanie Jezusa rozbrzmiewa w sercu Lewiego niczym powiew, który uwalnia go z niewoli namiętności, egoizmu, chciwości. Mateusz  wyraźnie dostrzega, że jest to okazja, której nie można przegapić i od razu, bez dalszych kalkulacji, wstaje z tej ławki. Ten stół zastawiony owocami oszustwa i grabieży, pieniędzy zabranych biednym, zamienia się w ucztę komunii z tymi, którzy najbardziej potrzebują odkupienia. Teraz to Jezus zasiada na honorowym miejscu za stołem życia Lewiego, nie po to, by doprowadzić go do nędzy i utworzyć rozbieżności, jak to czynił dotychczas celnik, ale wyłącznie w celu zwiększenia zysku Miłości.

Panie, natchnij w swojej ojcowskiej dobroci myśli i zamiary Twojego modlącego się ludu, aby zobaczył, co ma czynić i miał siłę, by wypełnić to, co zobaczył. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen. (Kolekta z dnia)

Głos świętej

„Zrozumiałam, że miłość obejmuje wszystkie powołania, że jest wszystkim, że obejmuje wszystkie czasy i wszystkie miejsca. W końcu znalazłem moje powołanie… to miłość!”

(Matka Teresa z Kalkuty)

Komentarz: ks. Fabrizio Meloni
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki