Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
19 czerwca 2023
Poniedziałek, XI Tydzień zwykły
SŁOWO DNIA

Jezus powiedział do swoich uczniów: 38 Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! 39  A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! 40 Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz!

Mt 5, 38-40


Zarówno „odwet” w Starym Testamencie, jak i rozwiązanie Jezusa są Słowem Bożym działającym w historii. Starożytna „zemsta” była niejako tolerowana przez Boga do czasu mesjańskiego przezwyciężenia jej, podobnie i jak innych rozwiązań, w powszechnej perspektywie sprawiedliwego pokoju. Jezus nie znosi ani jednej joty prawa proroków, a nawet „prawa odwetu”. Wokół tego nie wygłasza przemówień ani rozumowań, ale po prostu i drastycznie go udaremnia, pokonując wszelkie mściwe rozwiązania, a także wypełnia cele tego starożytnego tymczasowego słowa Bożego i proponuje rozwój radykalnej i optymalnej ścieżki wskazanej przez ewangeliczne błogosławieństwa. Tę stronę Ewangelii należy czytać razem z błogosławieństwami, aby zrozumieć, że Słowo Boże na ustach Jezusa jest współczuciem i miłosierdziem, hojnością, otwartością umysłu, wyrzeczeniem się samego siebie.

Niech to Słowo towarzyszy mojemu dniowi: „A  ja wam powiadam…”.

Głos Ojców Pustyni

„Opat Daniel Powiedział: „Pewnego razu w Babilonie w Egipcie córka potężnego mężczyzny miała w sobie diabła. Jej ojciec miał za przyjaciela mnicha, który powiedział mu, że nikt nie może wyleczyć jego córki, z wyjątkiem niektórych anachoretów, których on znał. Ale gdyby ich przywołał z powodu ich pokory, nie mieliby siły wyrzucić diabła. „Więc zachowajmy się tak, powiedział, jak przyjdą na rynek, udawaj, że chcesz kupić od nich kosze, a kiedy będą mieli odebrać umówioną kwotę, poprosimy ich o modlitwę i wierzę, że młoda kobieta zostanie uzdrowiona. Idąc na rynek, spotkali ucznia starszych, który siedział i sprzedawał towary, i zmusili go, by przyszedł do ich domu z koszami, aby mu zapłacić. Gdy tylko mnich wszedł do domu, pojawiła się również opętana i spoliczkowała go. On wówczas nadstawił też drugi policzek, zgodnie z przykazaniem Pana. Wystawiony na próbę diabeł zawołał: „Oto moc przykazania Pańskiego mnie wyrzuca”. I natychmiast została oczyszczona. Gdy przyszli starsi, opowiedzieli im, co się stało. Wychwalali Boga i mówili: „Pycha diabelska musi być obalana pokorą przykazania Bożego”.
(Przysłowia Ojców Pustyni, 98)

Komentarz: Roberto Proietti
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA 

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki