Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
27 czerwca 2023
Wtorek, XII Tydzień zwykły
SŁOWO DNIA

Jezus powiedział do swoich uczniów: 6 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały. […]

12 Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. 13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!

Mt 7, 6. 12-14


Trudniej jest wejść przez wąskie drzwi niż przez szerokie. Być może trudność polega na tym, że te wąskie zmuszają nas do zredukowania się, aby przejść; wymaga to umiarkowania: nie można zabrać ze sobą wielu rzeczy, inaczej nie przeszlibyśmy. Zostaw to, co zbędne. To jest obraz, który mamy przed sobą, kiedy Jezus mówi nam o wąskich lub szerokich drzwiach, ale to nie tylko to: musimy porzucić ideę, że chrześcijaństwo jest religią zakazów. Wąskie drzwi mogą wskazywać na zdolność tworzenia w sobie prawdy, nie ukrywania się, nie wstydzenia się tego, kim jesteśmy i akceptowania siebie takimi, jakimi jesteśmy. Tylko w ten sposób wejdziemy w prawdziwe życie; tylko w ten sposób przyjmiemy innych w wolności. Przejście przez wąskie drzwi jest konieczne. W książce „Niekończąca się historia”, bohater przechodzi przez troje drzwi. Drugie drzwi nie są prawdziwymi drzwiami, są zwierciadłem, które pokazuje nie zewnętrzny aspekt tych, którzy się w nich odbijają, ale ich własne wewnętrzne ja. Autor, Michael Ende pisze: „Nie należy lekceważyć trudności tych drzwi, ponieważ wielu, nawet pozornie silnych i szlachetnych, było pod takim wrażeniem tego, co zobaczyli w lustrze, że uciekli z przerażenia”.


Panie Jezu, daj nam odwagę, aby przejść przez wąskie drzwi, abyśmy je poczuli jako objawienie tego, kim jesteśmy.


Głos filozofa

„Nigdy nie znajdziesz prawdy, jeśli nie jesteś gotów zaakceptować nawet tego, czego nie spodziewałeś się znaleźć”.  (Heraklit)

Komentarz: s. Emilia Di Massimo FMA
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.orginfo@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki