Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
18 grudnia 2022
IV NIEDZIELA ADWENTU – Rok A
SŁOWO DNIA

18 Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. 19 Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. 20 Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. 21 Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». 22 A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: 23 Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: „Bóg z nami”. 24 Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Mt 1,18-24


„Tak” świętego Józefa dla Boga nie miało rozgłosu, nie miało zarysu słów. Jest on jedyną wielką postacią, której w Ewangeliach nie ma ani jednego słowa. Nie brakuje mu jednak odważnych wyborów i słusznych czynów. Józef wie, jak czuwać i chronić swoją rodzinę, wie, jak ją odseparować daleko od Heroda. Wie, jak zawrócić i zacząć od nowa, gdy niebezpieczeństwo minie. Ponadto Józef wie, jak iść pod prąd; nie boi się wystawić siebie pod osąd innych; wie, jak narazić swoje dobre imię i reputację. Dzięki wierze wystarczają mu głosy aniołów we śnie, aby zbudować jak skałę swoją decyzję: staje przed Maryją i zabiera Ją ze sobą, aby Jej nie narażać; dziecku, które się z niej narodzi, nadaje imię. Czy istnieje postać męża, ojca, mężczyzny, bardziej aktualna i pilna?

Panie, pozwól nam nosić ubrania Józefa, proste i skromne, aby pracować w cieniu Twojego wielkiego projektu. Daj nam oprzeć się na jego lasce, aby wyruszyć w drogę, która poprowadzi nas poprzez drogi naszego życia do żłóbka betlejemskiego.


Przysłowie indyjskie

„Podróżując, by odkrywać kraje, odnajdziesz kontynent w sobie samym.”

Komentarz: s. Emilia Di Massimo FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.orginfo@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki