Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
3 lutego 2023
Piątek, wspomnienie św. Błażeja, Biskupa i Męczennika
SŁOWO DNIA

21 Otóż chwila sposobna nadeszła, kiedy Herod w dzień swoich urodzin wyprawił ucztę swym dostojnikom, dowódcom wojskowym i osobom znakomitym w Galilei. 22 Gdy córka Herodiady weszła i tańczyła, spodobała się Herodowi  i współbiesiadnikom. Król rzekł do dziewczęcia: «Proś mię, o co chcesz, a dam ci». 23 Nawet jej przysiągł: «Dam ci, o co tylko poprosisz, nawet połowę mojego królestwa». 24 Ona wyszła i zapytała swą matkę: «O co mam prosić?» Ta odpowiedziała: «O głowę Jana Chrzciciela». 25 Natychmiast weszła z pośpiechem do króla i prosiła: «Chcę, żebyś mi zaraz dał na misie głowę Jana Chrzciciela». 26 A król bardzo się zasmucił, ale przez wzgląd na przysięgę i biesiadników nie chciał jej odmówić. 27 Zaraz też król posłał kata i polecił przynieść głowę Jana. Ten poszedł, ściął go w więzieniu 28 i przyniósł głowę jego na misie; dał ją dziewczęciu, a dziewczę dało swej matce. 29 Uczniowie Jana, dowiedziawszy się o tym, przyszli, zabrali jego ciało i złożyli je w grobie.

Mk 6, 14-29


Historia Jana Chrzciciela to przypadek, który regularnie się powtarza. Każdy, kto głośno twierdzi, że rzeczywistość drażni system, często jest eliminowany. Nadal istnieją bardzo aktualne systemy polityczne, które starają się, aby zniknęli wszyscy, tacy jak dziennikarze, misjonarze, lekarze, politycy, którzy stosują metodę piętnowania właściwą Chrzcicielowi. Ponadto należy też odnotować ową oślizgłą metodę eliminacji, jaką jest „medialny pręgierz”, który obrzuca człowieka błotem, tak aby został on zniesławiony i wykluczony z opinii publicznej. W tym momencie można by pokusić się o natychmiastowe zajęcie się swoimi sprawami, jednak ta forma pozornej dyskrecji i poufności tworzy wyraźnie konspiracyjną postawę, sposób preferowany przez wynaturzone formy stowarzyszeń, takie jak mafia. Ścięcie głowy z pewnością nie ucieszyło biednego Jana Chrzciciela, ale są chwile, w których trzeba pilnie zająć stanowisko i wybrać, czy żyć w kompromisie, czy umrzeć uczciwie. Kiedy nadejdzie dzień, w którym nie będzie można milczeć, należy całym sobą wykrzyczeć to, co jest sprawiedliwe i autentyczne. Nasz głos, podobnie jak głos Jana, wykrzyczy prawdę i z pewnością odrzucą, wzgardzą nią wszyscy, którzy nie znoszą światła tej prawdy. Droga Chrzciciela jest bowiem drogą, na której często doświadcza się samotności, ale Bóg nigdy nie pozostawi nas całkowicie samymi. Prośmy Go o siłę pozostania w Nim i odwagę przezwyciężenia wszelkiego lęku, w Jego miłości.


Wysłuchaj, Ojcze, ludzi, którzy Cię wzywają: niech wstawiennictwo św. Błażeja męczennika, wyjedna u Ciebie pokój i zdrowie w obecnym czasie, oraz pomoc, aby osiągnąć radość dóbr wiecznych.

Głos teologa

„Ci, którzy za dużo myślą, zanim zrobią jakiś krok, spędzą całe życie na jednej nodze.”
(Błogosławiony Pino Puglisi)

Komentarz: ks. Maurizio Lollobrigida SDB
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.orginfo@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki