Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
16 listopada 2023

Czwartek, XXXII Tydzień zwykły

SŁOWO DNIA

20 Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; 21 i nie powiedzą: „Oto tu jest” albo: „Tam”. Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest». 22 Do uczniów zaś rzekł: «Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie ujrzeć choćby jeden z dni Syna Człowieczego, a nie zobaczycie. 23 Powiedzą wam: „Oto tam” lub: „Oto tu”. Nie chodźcie tam i nie biegnijcie za nimi! 24 Bo jak błyskawica, gdy zabłyśnie, świeci od jednego krańca widnokręgu aż do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym w dniu Jego. 25 Wpierw jednak musi wiele wycierpieć i być odrzuconym przez to pokolenie.

Łk 17, 20-25


„Królestwo Boże nie przychodzi w taki sposób, aby przyciągać uwagę; nikt też nie powie: „Oto tu jest” lub „oto tam jest”; otóż królestwo Boże jest pośród was”. Jeśli nie przyciąga zbytniej uwagi, oznacza to, że królestwo Boże jest nam bardziej znane niż mogłoby się wydawać. Rzeczy, które są nam najbliższe, nie przyciągają naszej uwagi, ponieważ wiemy, że tam są jako pewne realia naszego życia. „To, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu”, powiedział Mały Książę, a my zdajemy sobie sprawę z ich wartości, gdy za nimi tęsknimy. Królestwo Boże musi być zintegrowane z naszym życiem jako coś, co czyni zwykłe realia codzienności niezwykłymi.

Nie wymaga się od nas, byśmy szukali Boga nie wiadomo gdzie i nie wiadomo jak, a także przestrzega się nas przed tymi, którzy ogłaszają, że Go znaleźli. Ci, którzy na co dzień podążają ścieżką uświęcenia, robią to dyskretnie, szukając Boga bez robienia wielkiego hałasu. Ludzie, którzy szukają Boga w ten sposób, to nikt inny jak „święci z sąsiedztwa”, którzy pokazują nam prawdziwą drogę do zbawienia. Obraz błyskawicy użyty w Ewangelii nie ma na celu zaprzeczenia zwykłej prostocie ścieżki, ale wezwanie do czujności, do uwagi, aby nie przegapić tego, co szybko przechodzi obok nas. Szeroko otwarte „oczy serca” są konieczne, aby nie stracić z oczu tego, co istotne, a co często objawia się niespodziewanie, w najprostszych rzeczach.

Głos teologa
Męczennicy doświadczali codziennej walki o życie, z sukcesami i porażkami, znajdując w Panu siłę, by zawsze się podnosić i iść dalej.
(Papież Franciszek)

Komentarz: ks. Maurizio Lollobrigida SDB

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki