Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
13 listopada 2022
33 Niedziela zwykła – Rok C
SŁOWO DNIA

5 Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: 6 «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». 7 Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?» 8 Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi! 9 I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec». 10 Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. 11 Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. 12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. 16 A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. 17 I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. 18 Ale włos z głowy wam nie zginie. 19 Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie.

Łk 21, 5-19


Jakże aktualne i prawdziwe jest Słowo, które ofiaruje nam liturgia w tę ostatnią niedzielę roku liturgicznego!

Pytanie uczniów jest naszym pytaniem: „Nauczycielu, kiedy te rzeczy się wydarzą?” Kiedy? Chcielibyśmy wiedzieć! Chcielibyśmy wiedzieć, żeby się przygotować, odpowiednio zareagować. W obliczu tego pytania Ewangelia nie daje odpowiedzi i nie przedstawia nam rozwiązań: zachęca nas, byśmy pozostali zakorzenieni w prawdzie Chrystusa. Tylko w Jezusie Chrystusie odnajdujemy stabilność naszego życia. Uczniowie Jezusa są wezwani do wytrwania, do pozostania zakorzenionymi w Nim, wierząc w zwycięstwo Życia nad śmiercią.

Perspektywa ziemska niesie ze sobą porażki, podziały, samotność i trudności. Chrześcijanin jednak nic nie traci na drodze krzyżowej, ponieważ Wielkanoc wyrównuje mu wszystko, aż do odniesienia  zwycięstwa i bycia przemienionym. W życiu chrześcijanina zawsze pozostaje pewność – Słowa Jezusa: „Ani jeden włos z głowy wam nie spadnie”.

Panie, dziś proszę Cię o dar wytrwałości, abym się nie zniechęcił i nie dał porwać pesymistycznej i mrocznej logice tego świata. Pomóż mi pamiętać, że Ty swoim Zmartwychwstaniem już zwyciężyłeś śmierć.

Głos Doktora Kościoła

Jeśli prosicie i nie otrzymujecie, to dlatego, że nie prosicie o to, co jest konieczne, albo dlatego, że prosicie bez wiary, lekkomyślnie lub bez wytrwałości.

św. Bazyli Wielki

Komentarz: s. Vilma Colombo FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy w San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA 

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki