Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
20 października 2023
Piątek, XXVIII Tydzień zwykły

SŁOWO DNIA

Kiedy wielotysięczne tłumy zebrały się koło Niego, tak że jedni cisnęli się na drugich, Jezus zaczął mówić najpierw do swoich uczniów: «Strzeżcie się kwasu, to znaczy obłudy faryzeuszów. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome…»

Łk 2, 1-2


Zdążamy z Jezusem do Jerozolimy i Jezus mówi swoim uczniom – a zatem i nam – jak żyć w tym czasie, w czasie po Jego śmierci i zmartwychwstaniu, w naszym dzisiaj. Ta krótka perykopa przypomina nam, że nawet w naszym sercu jest „faryzeusz”, więc nawet w naszym sercu – być może ukryty umiejętnie – jest zaczyn obłudy. Obłudnikiem w chórze greckiego teatru był „bohater”, główny aktor, który gra i symuluje. Ta nazwa zostaje następnie zastosowana do określenia postawy i dlatego znajdujemy ją również tutaj.

Jezus prosi nas, abyśmy zdjęli maski, a nie udawali, abyśmy rozpoznali, kim jesteśmy, a co obłuda stara się ukryć. Jezus sugeruje nam dzisiaj, abyśmy żyli w prostocie i przejrzystości, abyśmy zaakceptowali nasze bycie stworzeniem. Jezus przyszedł, aby pomóc nam usunąć zasłony kłamstw i przywrócić nas do naszej prawdy, prawdy Dzieci Bożych, umiłowanych miłosierdziem Ojca.

Panie Jezu, zaprowadź nas do głębi naszych serc, gdzie prawdziwie rozpoznamy siebie jako stworzonych na Twój obraz i podobieństwo. Wtedy nasze serce nie będzie pragnęło niczego więcej, jak tylko życia z Tobą i dla Ciebie.

Głos papieża Franciszka

«Istnieje potężny i niebezpieczny «wirus», który nam zagraża, ale jest też Ojciec, «który nas tak bardzo kocha» i chroni nas. To subtelne uwodzenie hipokryzji. Przestroga Pana – „Uważajcie na kwas faryzeuszy” – przypomina wypowiedź lekarza, który mówi swoim współpracownikom, pomocnikom: „Uważajcie, żeby ci wszyscy ludzie nie zarazili się wirusem”. To jest zaczyn faryzeuszy: obłuda. […]. To prawda, że ​​drożdże te są wirusem, który zaraża i powoduje śmierć, ale prawdą jest też, że jest ktoś „większy” i jest nim Ojciec, który jest w niebie. […] W obliczu zwiedzenia pozorami światła, zwiedzenia węża, Jezus zapewnia nas: «Nie martwcie się, Ojciec was kocha, broni was. Zaufaj Mu, nie bój się tych rzeczy […]».

Patrz: Poranna medytacja w kaplicy Domu św. Marty, wtorek, 16 października 2015

Komentarz: s. Moniki Gianoli FMA

Tłumaczenie: s. Sabina Żak FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki