Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
19 marca 2024
Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

SŁOWO DNIA

Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. 18 Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. 19 Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. 20 Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. 21 Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów». 24 Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański: wziął swoją Małżonkę do siebie.

Mt 1, 16.18-21.24

Autorstwa Aw58 – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50901964


Miłość między Maryją i Józefem jest pewna, choć trzeba się jej domyślać między wierszami. Są oni raczej „zaręczeni” – biorąc pod uwagę kulturę Izraela, niż poślubieni. Mogli żyć w małżeństwie przez rok bez współżycia. Czy możemy sobie wyobrazić bezsenną noc Józefa, gdy dowiedział się o ciąży Maryi? Co musiał o niej myśleć? Ile bólu i smutku było w jego sercu; czyżby niesłusznie cenił tę dziewczynę z Nazaretu? Prawo wymagało, aby sytuacja Maryi została ujawniona, a skutkiem tego miało być ukamienowanie. Józef kocha ją, chce ją ocalić, znajduje sposób: zamierza ją opuścić, ratując jej życie i honor. Mateusz opisuje tę postawę jako postawę tego, który jest „sprawiedliwy”, to znaczy nienaganny, autentyczny, uczciwy, szlachetny: nie osądza według pozorów, nawet jeśli został zraniony, wie, jak przezwyciężyć swoją dumę i użyć miłosierdzia wobec kobiety, którą kocha. W nocy przychodzi sen, zaproszenie do zaufania, aby dać nieprawdopodobny klucz do wydarzeń, które są równoznaczne z przyjęciem zadziwiającego Boga. Józef budzi się, jest posłuszny aniołowi i doświadcza Bożego szczęścia.

Panie, dziś staje przed nami Józef, wierny i cierpliwy mąż Maryi, opiekun dzieciństwa Mistrza Jezusa, przykład wiary i sprawiedliwości. Spraw, abyśmy chcieli go naśladować.

Głos pisarza

„Miłość? Czym jest miłość? Miłość jest nieprzyjaciółką śmierci. Miłość jest życiem. Rozumiem tylko to, co kocham. Wszystko jest, wszystko istnieje tylko dlatego, że kocham. Wszystko jest utrzymywane przy życiu przez miłość. Miłość jest Bogiem, a umrzeć to powrócić do wiecznego i uniwersalnego źródła”. (Lew Nikołajewicz Tołstoj)

Komentarz: s. Emilia Di Massimo FMA

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki