Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
3 marca 2023
Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu

SŁOWO DNIA

Jezus powiedział do swoich uczniów: 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. 21 Słyszeliście, że powiedziano przodkom: Nie zabijaj!; a kto by się dopuścił zabójstwa, podlega sądowi. 22 A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi. A kto by rzekł swemu bratu: Raka, podlega Wysokiej Radzie. A kto by mu rzekł: „Bezbożniku”, podlega karze piekła ognistego. 23 Jeśli więc przyniesiesz dar swój przed ołtarz i tam wspomnisz, że brat twój ma coś przeciw tobie, 24 zostaw tam dar swój przez ołtarzem, a najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim! Potem przyjdź i dar swój ofiaruj! 25 Pogódź się ze swoim przeciwnikiem szybko, dopóki jesteś z nim w drodze, by cię przeciwnik nie podał sędziemu, a sędzia dozorcy, i aby nie wtrącono cię do więzienia. 26 Zaprawdę, powiadam ci: nie wyjdziesz stamtąd, aż zwrócisz ostatni grosz.

Mt 5, 20-26


Słowa mogą zabić bardziej aniżeli noże i kule. To nie przesada. Rzeczywiście, prawdę mówiąc, jesteśmy w stanie zabijać innych na wiele bardzo wyrafinowanych sposobów, nie używając ani jednego słowa. Na przykład obojętność jest tym strasznym sposobem odebrania życia bliźniemu, który odpowiada milczącemu powiedzeniu mu: „Możesz żyć dalej, ale dla mnie to tak, jakbyś już nie istniał!”.

„Nie zabijaj”, jeśli rozumie się je tylko w sensie dosłownym, można pokusić się o myślenie, że odnosi się ono tylko do morderców. Uczeń Jezusa wie, że poza dosłowną interpretacją przykazania istnieje głębszy sens, który polega na całkowitym poszanowaniu życia każdego człowieka i na zaangażowaniu w budowanie każdego dnia, poczynając od tych, którzy żyją obok nas, dróg braterstwa, przyjaźni, miłości, pokoju!

Panie, pomóż nam zrozumieć Twoje poczucie sprawiedliwości, ponieważ naprawdę chcemy nauczyć się kochać siebie nawzajem. Niech tak będzie!


Głos dramaturga

„Zabijać można na wiele sposobów. Można komuś wbić nóż w brzuch, odebrać mu chleb, nie wyleczyć z choroby, wsadzić do domu nie nadającego się do zamieszkania, zarżnąć go pracą, doprowadzić do samobójstwa, zmusić do pójścia na wojnę i tak dalej. Tylko kilka z tych sposobów jest zabronionych w naszym państwie.”
(Bertolt Brechta)

Komentarz: ks. Giuseppe Tilocca
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki