Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
4 stycznia 2024
Czwartek, II Tydzień po Narodzeniu Pańskim

SŁOWO DNIA

35 Nazajutrz Jan znowu stał w tym miejscu wraz z dwoma swoimi uczniami 36 i gdy zobaczył przechodzącego Jezusa, rzekł: «Oto Baranek Boży». 37 Dwaj uczniowie usłyszeli, jak mówił, i poszli za Jezusem. 38 Jezus zaś odwróciwszy się i ujrzawszy, że oni idą za Nim, rzekł do nich: «Czego szukacie?» Oni powiedzieli do Niego: «Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?» 39 Odpowiedział im: «Chodźcie, a zobaczycie». Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. Było to około godziny dziesiątej. 40 Jednym z dwóch, którzy to usłyszeli od Jana i poszli za Nim, był Andrzej, brat Szymona Piotra. 41 Ten spotkał najpierw swego brata i rzekł do niego: «Znaleźliśmy Mesjasza» – to znaczy: Chrystusa. 42 I przyprowadził go do Jezusa. A Jezus wejrzawszy na niego rzekł: «Ty jesteś Szymon, syn Jana, ty będziesz nazywał się Kefas» – to znaczy: Piotr.

J 1, 35-42


Gra słów tworzy nowe znaczenie. Uczniowie słyszą, co Jan mówi o Jezusie: jego słowo jest dla nich wystarczające, by pełni ufności poszli za Nim i to właśnie zbliżyło ich do Niego, by mogli rozpocząć nowe życie. Andrzeju, Janie, widzieliście Jezusa i poszliście za Nim. Ale teraz to Jezus zatrzymuje się i kieruje swoje spojrzenie na każdego z nich i na każdego z nas. Jest to spojrzenie, które bada, przenika serce i zaprasza nas do spojrzenia wewnątrz, zadając pytanie: „Czego szukasz?”. Jezus patrzy na dwóch nowych naśladowców i mówi z wyraźną bezpośredniością: nie obchodzi Go nawet, kim są; dla Niego liczy się to, że wiedzą, jak słuchać siebie, że słuchając swoich serc, są w stanie rozpoznać swoje pragnienia i zacząć je realizować. I znów słowa tworzą historie: trudne pytania Jezusa składają się z prostych słów, które budują prawdziwe relacje. Jego słowa, gdy są słuchane, wprawiają rzeczy w ruch i zapraszają do mówienia i ponownego słuchania; do używania jasnych, wyraźnych słów, do nazywania rzeczy po imieniu, do nadawania imion nowego życia każdej rzeczy.

Czego mi potrzeba, by moja egzystencja miała sens? To jest pytanie, któremu pozwolę wybrzmieć przed Nim w chwili modlitwy.

Głos malarza
„Sens życia polega na odkryciu swojego daru, a celem życia jest dzielenie się nim z innymi”.
(Pablo Picasso)

Komentarz: s. Emilia Di Massimo FMA

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki