Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
8 października 2024

Wtorek, XXVII Tydzień zwykły – Rok B

SŁOWO DNIA

38 W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. 39 Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. 40 Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: «Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła». 41 A Pan jej odpowiedział: «Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, 42 a potrzeba <mało albo> tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona».

Łk 10,38-42


Diakonia – kontemplacja.  Marta i Maria wydają się być przeciwieństwami, ale obie są zorientowane na służbę Panu, jedna w obsłudze stołu, druga w posłudze słuchania. Najlepszą częścią jest służenie Jezusowi bez zamartwiania się, bez pośpiechu, bez obwiniania, bez poczucia obciążania, aby nie stracić najlepszej cząstki.  Chrześcijanin XXI wieku będzie albo mistykiem, albo nikim, pisze K. Rahner, więc konieczne jest mocne doświadczenie Pana przeżywane przez mężczyzn i kobiety naszych czasów, Bóg musi być odnajdywany w czynach miłości w codziennym życiu, w prostocie codziennego życia.

Módlmy się: Prośmy, abyśmy żyli kontemplacją w działaniu i działaniem w kontemplacji; Prośmy, abyśmy żyli jak Marta i Maria w służbie naszym braciom i siostrom oraz w słuchaniu Słowa Pana.

Głos świętej mistyczki

Charakterystyczną cechą szkoły duchowości św. Faustyny jest kontemplacja Miłosierdzia w codzienności. Uczy kontemplacji Boga w codzienności, czyli odkrywania Go we własnej duszy i przeżywania z Nim całego życia. “Nie szukam szczęścia poza wnętrzem, w którym przebywa Bóg. Cieszę się Bogiem we własnym wnętrzu. Tu z Nim ustawicznie przebywam, tu jest największa moja z Nim zażyłość, tu z Nim przebywam bezpiecznie, tu nie dosięga wzrok ludzki. Najświętsza Panna zachęca mnie do takiego przestawania z Bogiem.” (D 454; cfr. D. 1793).

Do kontemplacji Boga w codziennym życiu przydatna jest prosta praktyka, którą Siostra Faustyna wykonywała w życiu klasztornym, a kiedy chciała ją zmienić, Jezus nie pozwolił jej na to, widząc, jak wielkie korzyści przynosi ona życiu duchowemu. Praktyka ta polega na zjednoczeniu się z Jezusem, który mieszka w duszy poprzez np. akt żarliwej inwokacji (krótka modlitwa inwokacyjna): Systematyczna realizacja tej praktyki przynosi obfite owoce w życiu duchowym, rozwija osobistą więź z Bogiem i prowadzi do coraz pełniejszego uczestnictwa w życiu i misji Jezusa. Umożliwia przeżywanie życia razem z Nim we wszystkich jego wymiarach. Z Nim idę do pracy – pisała Siostra Faustyna – z Nim idę na rekreację, z Nim cierpię, z Nim się raduję, żyję w Nim, a On we mnie. Nigdy nie jestem sama, bo On jest stałym towarzyszem moim; w każdej chwili jestem świadoma Jego obecności. (D. 138). Kontemplacja Miłosierdzia praktykowana w codziennym życiu nie wymaga izolacji od świata, przebywania w klasztorze, może być stosowana w każdym powołaniu. W czasach wielkiego lęku, braku poczucia bezpieczeństwa i miłości Bóg poprzez życie św. Faustyny przypomniał nam prawdę o zamieszkaniu w ludzkiej duszy, o której pisał św. Jan w Ewangelii i wzywał nas do zamieszkania z Nim w głębi naszego jestestwa.

(Santa Maria Faustina Kowalska, https://www.suorfaustina.it/contemplazione-della-misericordia-nel-quotidiano/#:~:text=Una%20caratteristica%20della%20scuola%20di,di%20ammirazione%20e%20di%20amore).

Komentarz: Teresita Verhelst Solano FMA

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki