Piątek, XXVI Tydzień zwykły
SŁOWO DNIA
17 Bądźcie, bracia, wszyscy razem moimi naśladowcami i wpatrujcie się w tych, którzy tak postępują, jak tego wzór macie w nas. 18 Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego, o których często wam mówiłem, a teraz mówię z płaczem. 19 Ich losem – zagłada, ich bogiem – brzuch, a chwała – w tym, czego winni się wstydzić. To ci, których dążenia są przyziemne. 20 Nasza bowiem ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, 21 który przekształci nasze ciało poniżone, na podobne do swego chwalebnego ciała, tą potęgą, jaką może On także wszystko, co jest, sobie podporządkować.
1 Przeto, bracia umiłowani, za którymi tęsknię – radości i chwało moja! – tak stójcie mocno w Panu, umiłowani!
Flp 3,17-4,1
Czy bycie „naśladowcami Pawła” jest równoznaczne z „posiadaniem tych samych uczuć Jezusa Chrystusa”? Po dotarciu do tego miejsca w liście możemy odpowiedzieć: tak! Aby zdobyć Chrystusa, Paweł porzucił wszystko i może wykrzyknąć: już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. Dojrzałość duchowa, którą osiągnął, stawia go przed Filipianami jako przykład: był jak jeden z nich, ale wybrał Chrystusa, w tym swój krzyż. Jest to wybór egzystencjalny, którego należy dokonać raczej wcześniej niż później; nie dając się zwieść uwodzicielskim światowym aspiracjom. Żyjemy na tym świecie, ale z oczami zwróconymi ku niebiańskiej ojczyźnie: obywatelstwo zdobyte właśnie poprzez zobowiązanie do pełnego upodobnienia się do Chrystusa Jezusa, jedynego Pana i Zbawiciela. Jest to nadzieja, która wzmacnia każdą słabość, utrzymuje pewność i wypełnia oczekiwania spokojem.
Panie, zachowaj nasze nadzieję żywą!
Głos świętego filozofa
Te dwa miasta są stworzone przez dwie miłości: miłość do Boga tworzy Jerozolimę; miłość do świata tworzy Babilon. Niech więc każdy zapyta siebie, co kocha, a zrozumie, którego miasta jest obywatelem.
(Augustyn, Wykład Psalmu 64,2)
Komentarz: s. Mimica Oblak FMA
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.orginfo@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA