Niedziela – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
SŁOWO DNIA
26 W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, 27 do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą». 29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. 30 Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. 32 Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. 33 Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». 34 Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»12 35 Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym13. 36 A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. 37 Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». 38 Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.
Łk 1,26-38
Pozdrowienie anioła zaprasza do radości, jest znakiem, że nadeszły czasy mesjańskie, czas spełnienia Bożej obietnicy. Anioł nadaje Maryi nowe imię: „pełna łaski”: Bóg jest zawsze z Nią. Maryja jest obiektem szczególnej łaski Boga. Łaską tą jest macierzyństwo.
Odpowiedź anioła na pytanie Maryi o sposób, w jaki to macierzyństwo się dokona, wyjaśnia niezwykłość pokolenia: interwencja Ducha Świętego. Maryja jest jak „Namiot Spotkania”: obłok Bożej obecności zstępuje na Nią, a Ona strzeże Arki Przymierza, Bożej obecności pośród ludzi. Dlatego syn będzie święty, ponieważ jego pochodzenie jest zakorzenione w samym Bogu. W swojej odpowiedzi Maryja nazywa siebie „służebnicą Pańską”, potwierdzając swoją uległość wobec Boga i akceptację Jego woli.
Jest to czas, w którym my również jesteśmy wezwani do spotkania z Panem, który staje się obecny w naszym życiu poprzez swoje Słowo. To On robi pierwszy krok, zbliża się do nas, czekając na naszą odpowiedź. Nawet jeśli myślimy, że nasze życie nic nie znaczy, że jest nieważne, ma ono znaczenie dla Boga, nawet jeśli nie jesteśmy święci i doskonali, ale jesteśmy grzesznikami.
Dla Boga, podobnie jak Maryja, jesteśmy „dziewicami”. Ponieważ dla Niego liczy się stan serca. Jesteśmy cenni w Jego oczach. Nikt nie zna nas głębiej niż Bóg. Słowo Boże nas zaskakuje, łaska Boża nas napełnia, Jego miłość nas oczyszcza, Jego bliskość nas uzdrawia. Duch Święty rodzi w naszych sercach Jezusa, który przychodzi, aby w nas zamieszkać. Nie musimy się martwić jak, bo wszystko będzie Jego dziełem. Musimy tylko przyjąć ten niezwykły dar, nawet jeśli myślimy, że jesteśmy „bezpłodni”. Oddajmy się w ręce Boga, aby On przemienił nas w narzędzia swojej miłości, nosicieli Chrystusa dla wszystkich, którzy Go szukają.
Panie, naucz nas ufnie oddać się Tobie, oddać się Tobie całkowicie, jak Maryja, nie czekając, aż wszystko będzie jasne. Spraw, abyśmy odpowiadali Oto jestem na to Oto jestem, które jako pierwszy mówisz do nas od zawsze i na wieki. Amen.
Głos papieża Franciszka
„Maryja jest jednym ze środków, których używa Duch Święty, aby przyprowadzić nas do Jezusa. Ta rola Maryi wyraża się szczególnie w Jej „tak, fiat”. Tymi słowami Maryja ofiarowuje się Bogu jako czysta kartka, na której On może napisać to, co chce. Maryja jest więc w pewien sposób wzorem dla każdego człowieka, ponieważ „proponuje dwa słowa, które każdy, nawet najprostszy, może wypowiedzieć przy każdej okazji: »Oto jestem« i »fiat«. Uczmy się od Niej uległości wobec natchnień Ducha Świętego, zwłaszcza wtedy, gdy sugeruje nam On, byśmy „szybko wstali” i poszli pomóc komuś w potrzebie, jak to uczyniła Ona zaraz po tym, gdy opuścił ją anioł”.
(Audiencja generalna w środę, 13 listopada 2024 r.)
Komentarz: s. Gisella Serra
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA