Czwartek, XXVI Tydzień zwykły
SŁOWO DNIA
3 My bowiem jesteśmy prawdziwie ludem obrzezanym – my, którzy sprawujemy kult w Duchu Bożym i chlubimy się w Chrystusie Jezusie, a nie pokładamy ufności w ciele. 4 Chociaż ja także i w ciele mogę pokładać ufność. Jeśli ktoś inny mniema, że może ufność złożyć w ciele, to ja tym bardziej: 5 obrzezany w ósmym dniu, z rodu Izraela, z pokolenia Beniamina, Hebrajczyk z Hebrajczyków, w stosunku do Prawa – faryzeusz, 6 co do gorliwości – prześladowca Kościoła, co do sprawiedliwości legalnej – stałem się bez zarzutu. 7 Ale to wszystko, co było dla mnie zyskiem, ze względu na Chrystusa uznałem za stratę. 8 I owszem, nawet wszystko uznaję za stratę ze względu na najwyższą wartość poznania Chrystusa Jezusa, Pana mojego.
Flp 3,3-8
„Radujcie się w Panu!” Tak rozpoczyna się druga część Listu do Filipian (por. 3,1): wezwanie do (prawdziwej) radości przewija się przez cały list, ale tutaj staje się niemal wyrazem tęsknoty. Paweł podejmuje tematy już omówione, właśnie dla „dobra” adresatów, którzy są ponownie zachęcani do wyjaśnienia, co tak naprawdę oznacza być w Chrystusie. Kwestia obrzezania podzieliła wielu, powodując rozgoryczenie Pawła i jego współpracowników.
Paweł z mocą nakreśla cechy prawdziwego Izraelity. Jest to jego „dowód tożsamości”, jasny, zwięzły, z jednym punktem odniesienia: relacją z Panem Jezusem, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wszystko znika wobec Osoby Jezusa, wszystko inne to śmieci. To mocne słowo, trudno je wypowiedzieć… Czy naprawdę jestem gotów (zostawić) stracić wszystko, by zyskać Chrystusa, to znaczy poznać Go tak głęboko, by zatracić się w Nim całkowicie i na zawsze?
To jest prawdziwa radość! Taką była dla Filipian, którzy zrozumieli wartość „duchowego obrzezania”; taka jest dla nas dzisiaj – poprzez chrzest „obrzezanym” w Chrystusie, z Chrystusem, dla Chrystusa. Jesteśmy Jego! Wszystko inne… jest darem.
Jezu Chryste, mój Panie!
Cytat z „Małego Księcia”
Ale co z tego masz?”
„Zyskuję”, odpowiedział lis, »kolor ziarna«.
(Antoine De Saint-Exupéry, Mały Książę)
Komentarz: s. Mimica Oblak FMA
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA