Sobota, Święto świętych Młodzianków, męczenników
SŁOWO DNIA
13 Gdy oni odjechali, oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby Je zgładzić». 14 On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; 15 tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego.
16 Wtedy Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. 17 Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza:
18 Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma.
Mt 2, 13-18
Trwając w świętowaniu Bożego Narodzenia, nie możemy zignorować przesłania, które liturgia chce nam przekazać, aby jeszcze bardziej zdefiniować dobrą nowinę o narodzinach Jezusa z dwoma szczegółami: przyjęciem przez Józefa zbawczego planu Boga, a jednocześnie niesprawiedliwością, którą czasami spotykamy w naszym życiu, zmaterializowaną w tym przypadku w męczeństwie niewinnych dzieci. Wszystko to wymaga osobistej i społecznej postawy i odpowiedzi. Józef jest wymownym świadkiem zdecydowanej odpowiedzi na Boże wezwanie; identyfikujemy się z nim, gdy musimy podejmować decyzje w trudnych chwilach naszego życia w oparciu o naszą wiarę: „Wstał w nocy, wziął Dziecię i Jego Matkę i uciekł do Egiptu” (Mt 2,14).
Nasza wiara w Boga angażuje nasze życie, sprawia, że „powstajemy”, sprawia, że jesteśmy uważni, aby zrozumieć to, co dzieje się wokół nas: często jest to miejsce, w którym przemawia Bóg. Weźmy ze sobą „Dziecię i Jego Matkę”: Boga jako naszego towarzysza podróży, jako naszą wiarę, naszą nadzieję i naszą miłość, to, co wymaga od nas wyjścia w nocy do Egiptu, ale bez lęku o własne życie: to rozświetli nasze noce.
Maryjo, pozwól, aby nowe, jasne i mocne światło Boga, który stał się Dzieckiem, wypełniło nasze serca i wzmocniło naszą zdolność do kochania.
Głos „poszukiwacza cudów”.
Historia wymyśliła słowo „podbój”, aby uszlachetnić pojęcie „masakry” i „ludobójstwa”.
Fabrizio Caramagna
Komentarz: s. Emilia Di Massimo
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA