Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
24 czerwca 2024
Poniedziałek, Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela

SŁOWO DNIA

57 Dla Elżbiety zaś nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. 58 Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. 59 Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. 60 Jednakże matka jego odpowiedziała: «Nie, lecz ma otrzymać imię Jan». 61 Odrzekli jej: «Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię». 62 Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. 63 On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I wszyscy się dziwili. 64 A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. 65 I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. 66 A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: «Kimże będzie to dziecię?» Bo istotnie ręka Pańska była z nim.

80 Chłopiec zaś rósł i wzmacniał się duchem, a żył na pustkowiu aż do dnia ukazania się przed Izraelem.

Łk 1, 57-66. 80


Na początku lata obchodzimy wielkie święto, bardzo dawne: uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Jest on jedynym świadkiem, którego narodziny, tak splecione z narodzinami Jezusa, zostały zapisane w Nowym Testamencie. Narodziny Jana Chrzciciela podkreślają wielkie miłosierdzie Boga wobec jego starszej matki: „Pan wywyższył w niej [Elżbiecie] swoje miłosierdzie”. Kiedy przyszło do wyboru imienia dla dziecka, pomyślano o Zachariaszu, ponieważ Bóg pamiętał o tych starych rodzicach. Rodzice jednak zgodnie wybrali imię Jan (łaska dana przez Boga: Dar Boga). „Jan brzmi jego imię. Wszyscy byli zdumieni”. Jan jest tym, który nosi zaskakujące imię w porównaniu z historią swojej rodziny. Wraz z nim rozpoczyna się wypełnianie wszystkich proroctw odnoszących się do Mesjasza, które nieubłaganie przecinają jego życie aż do śmierci z rąk Heroda. Wielkość jego rodziców polega właśnie na tym, że od urodzenia uchronili to dziecko przed podporządkowaniem się tradycji. To dziecko musi mieć prawo do bycia sobą w najpełniejszym stopniu. Czy nie powinno tak być w przypadku każdego z nas? W rzeczywistości rany, które bardzo często nosimy w sobie, odnoszą się właśnie do przeszkód, które napotkaliśmy na naszej drodze do posiadania prawa do bycia w pełni sobą. Możemy kroczyć wolni na ścieżce poznania, rozwoju i uznania naszej osobistej tożsamości, jeśli zdaliśmy sobie z tego sprawę. Ten, kto naprawdę nas kocha, broni naszej tajemnicy, naszej wyjątkowości, naszego sekretu. Pomaga nam odkryć nowe imię, które nie pochodzi od tego, co widzimy, ale od tego, co dopiero nadejdzie.

Panie, pomóż mi stawać się coraz bardziej świadomym tego, że jestem WYJĄTKOWY w Twoich oczach, pomóż mi być coraz bardziej sobą i realizować moje powołanie. 

Głos filozofa

Z każdym człowiekiem przychodzi na świat coś nowego, co nigdy nie istniało, coś pierwszego i niepowtarzalnego. (Martin Buber)

Komentarz: s. Vilma Colombo FMA

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki