Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
21 marca 2025

Piątek, II Tydzień Wielkiego Postu

SŁOWO DNIA

33 Posłuchajcie innej przypowieści! Był pewien gospodarz, który założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał w niej tłocznię, zbudował wieżę, w końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. 34 Gdy nadszedł czas zbiorów, posłał swoje sługi do rolników, by odebrali plon jemu należny. 35 Ale rolnicy chwycili jego sługi i jednego obili, drugiego zabili, trzeciego zaś ukamienowali. 36 Wtedy posłał inne sługi, więcej niż za pierwszym razem, lecz i z nimi tak samo postąpili. 37 W końcu posłał do nich swego syna, tak sobie myśląc: Uszanują mojego syna. 38 Lecz rolnicy zobaczywszy syna mówili do siebie: „To jest dziedzic; chodźcie zabijmy go, a posiądziemy jego dziedzictwo”. 39 Chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili. 40 Kiedy więc właściciel winnicy przyjdzie, co uczyni z owymi rolnikami?» 41 Rzekli Mu: «Nędzników marnie wytraci, a winnicę odda w dzierżawę innym rolnikom, takim, którzy mu będą oddawali plon we właściwej porze». 42 Jezus im rzekł: «Czy nigdy nie czytaliście w Piśmie: Właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił, i jest cudem w naszych oczach. 43 Dlatego powiadam wam: Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce. 45 Arcykapłani i faryzeusze, słuchając Jego przypowieści, poznali, że o nich mówi.

Mt 21,33-43.45


Jest to ostatnia przypowieść Jezusa przed pojmaniem i męką oraz śmiercią z rąk „arcykapłanów [i] faryzeuszy, którzy zrozumieli, że mówił o nich”. Obraz winnicy powtarza się w Piśmie Świętym i wskazuje na naród izraelski, to szczególne dziedzictwo i własność Pana powierzone opiece przywódców i pasterzy. Nauczanie Jezusa jest skierowane głównie do nich i do tych, którzy mają zadania związane z odpowiedzialnością i władzą nad innymi. Jest to własność Innego, która jest powierzona w perspektywie żniwa. Nie możemy wejść w posiadanie tej własności i nie ponosić odpowiedzialności w odpowiednim czasie.

Pan przychodzi i pyta nas o owoce. Nie o to, ile wyprodukowaliśmy, ale po prostu i słusznie, aby dać Mu to, co Mu się należy. Jeśli tak się nie stanie, jeśli nawet gwałtownie odmówimy słusznym prośbom Pana, to zadanie to zostanie nam odebrane i przekazane „ludowi, który wyda jego owoce”. A pierwszym z tych owoców jest właśnie uznanie Jezusa za Pana naszego życia.

Boże Ojcze, dziękujemy Ci za powierzenie nam winnicy, którą jest Twój lud, ludzie, których spotykamy każdego dnia, aby towarzyszyć im do Ciebie, aby mogli doświadczyć Twojej miłości, która nie zna granic i którą nadal objawiasz w osobie Twojego Syna Jezusa.

Głos Papieża

Konieczność odpowiadania dobrymi owocami na wezwanie Pana, który wzywa nas, byśmy stali się Jego winnicą, pomaga nam zrozumieć, co jest nowego i oryginalnego w wierze chrześcijańskiej. Jest ona nie tyle sumą nakazów i norm moralnych, ale przede wszystkim propozycją miłości, którą Bóg przez Jezusa złożył i nadal składa ludzkości. Jest zaproszeniem do wejścia w tę historię miłości, stając się żywą i otwartą winnicą, bogatą w owoce i nadzieję dla wszystkich. Jesteśmy wezwani do wyjścia z winnicy, aby służyć naszym braciom i siostrom, którzy nie są z nami, aby inspirować się nawzajem i zachęcać, aby przypominać sobie, że musimy być winnicą Pana w każdym środowisku, nawet najbardziej odległym i niewygodnym. (Franciszek, Anioł Pański, 8 października 2017 r.).

Komentarz: ks. Stefano Vanoli SDB

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki