Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
20 lutego 2025

Czwartek, VI Tydzień zwykły

SŁOWO DNIA

27 Potem Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?» 28 Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków». 29 On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». 30 Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. 31 I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy musi wiele cierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że będzie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. 32 A mówił zupełnie otwarcie te słowa. Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. 33 Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie».

Mk 8,27-33


Ewangelista Marek przenosi nas teraz do centrum, do punktu kulminacyjnego swojej Ewangelii o Jezusie, Chrystusie, Synu Bożym (por. 1, 1). Podróż z Betsaidy do Cezarei Filipowej jest wystarczająco długa na dobrą rozmowę, jest też wystarczająco daleko od zgiełku tłumów, by podzielić się głębszymi przemyśleniami. Uczniowie są zaangażowani, a relacjonując opinie ludzi, ujawniają również trochę własnych przekonań, które wciąż nie są zbyt jasne. Ale na wyraźne pytanie Jezusa Piotr – równie wyraźnie – odpowiada: „Ty jesteś Chrystus”. Nareszcie! – można by powiedzieć każdemu czytelnikowi, z nutą samozadowolenia: „… już jakiś czas temu to zrozumiałem”.

A gdyby to pytanie zostało skierowane do mnie naprawdę – teraz – czy miałbym gotową odpowiedź? Kim jest dla mnie Chrystus? Dla uczniów w żydowskim kontekście tamtych czasów było to raczej kompromitujące wyznanie, które należy wyrażać ostrożnie. Oczekiwania wobec Chrystusa – Mesjasza były wysokie i sprecyzowane, dotyczyły wyzwolenia spod obcej władzy. Z drugiej strony nauczanie Jezusa koncentruje się na odrzuceniu, cierpieniu, zabiciu Mesjasza … i jego zmartwychwstaniu.

Z pewnością zaangażowałoby to również jego naśladowców. Jasna wypowiedź, dla Piotra nie do przyjęcia. Ale tak jak wcześniej przed wszystkimi swoimi towarzyszami podróży wyznał swoją przynależność do Chrystusa, tak teraz przed wszystkimi jest wzywany do „pójścia za”, to znaczy do naśladowania Chrystusa i myślenia tak jak On – tak jak myśli Bóg. Jest to nowe powołanie Piotra – skały, na której Pan zbuduje swój Kościół. Ta Ewangelia zostanie nam ponownie zaproponowana za dwa dni, w święto Katedry św. Piotra Apostoła (por. Mt 16,13-19), wraz z obietnicą Jezusa dla Piotra i dla każdego członka Ciała Chrystusa: „Modliłem się za was, aby nie ustała wasza wiara” (por. Łk 22,32).

Ale ty, za kogo mnie uważasz?

Głos polityka, myśliciela i zwolennika pokoju

„…Przykład cierpienia Jezusa buduje moją trwałą wiarę w pokojowe działanie, które rządzi wszystkimi moimi czynami, ziemskimi i doczesnymi…” (Mahatma Gandhi)

Komentarz: s. Mimica Oblak FMA

Dom Modlitwy San Biagio  www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki