Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
2 czerwca 2023
Piątek, VIII tydzień okresu zwykłego
SŁOWO DNIA

15 Jezus przyszedł do Jerozolimy. Wszedłszy do świątyni, zaczął wyrzucać tych, którzy sprzedawali i kupowali w świątyni powywracał stoły zmieniających pieniądze i ławki tych, którzy sprzedawali gołębie, 16 i nie pozwolił, żeby kto przeniósł sprzęt jaki przez świątynię. 17 Potem uczył ich mówiąc: «Czyż nie jest napisane: Mój dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów, lecz wy uczyniliście z niego jaskinię zbójców».

Mk 11, 15-17


My jesteśmy tymi, którzy sprzedawali i kupowali, kiedy uczestniczymy w różnych uroczystościach, oczekując, że Pan spełni naszą wolę. W tym momencie zamieniamy się w złodziei i zostajemy wyrzuceni. Czuć się oddalonym od Pana, może być dla nas mocnym doświadczeniem, ale w rzeczywistości to my oddalamy się od Niego, ponieważ Go nie słuchamy, a jedyne, co robimy, to mówimy, prosimy i żądamy. Modlitwy nie są jak żetony używane w różnych automatach, które coś nam wydają. Modlitwa jako praktyka handlowa w pewnych okolicznościach jest częścią powszechnego uczucia, czasem może nawet być zakorzeniona w nas bardzo głęboko. Dbałość o nasze wnętrze, zaznajamianie się ze Słowem i pomoc Pana stopniowo usuwają różne aspekty modlitwy komercyjnej, które mogą być w nas ukryte.

Panie, oczyść moją modlitwę


Głos mnicha

„Modlić się oznacza zatem dążyć do prostej obecności Boga, do zrozumienia Jego słowa, do poznawania Jego woli i nabywania umiejętności słuchania Go i posłuszeństwa wobec Niego. Oznacza to zatem znacznie więcej niż błaganie Go o to, by gdzieś tam działy się pozytywne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z naszymi najgłębszymi troskami”.

(Z książki „Modlitwa kontemplacyjna” s. 64 Thomas Merton, Francja 31 stycznia 1915 r. – Bangkok, 10 grudnia 1968 r.) Tomasz Merton był amerykańskim chrześcijańskim pisarzem i mnichem z zakonu trapistów, autorem ponad sześćdziesięciu esejów, dzieł poetyckich i prozy, które uczyniły go jednym z największych pisarzy duchowych XX wieku)

Komentarz: Claudio Del Brocco
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska

Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki