Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
14 lutego 2024
Środa Popielcowa

SŁOWO DNIA

1 Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. 2 Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. 3 Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, 4 aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. 5 Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. 6 Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. […]

16 Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam: już odebrali swoją nagrodę. 17 Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz, 18 aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.

Mt 6,1-6.16-18


Dziś zaczyna się szczególny czas. Okresy liturgiczne wyznaczają drogę wiary, która przemienia nasze życie. Od Środy Popielcowej rozpoczyna się czas liturgiczny WIELKIEGO POSTU, czterdziestodniowa wędrówka, która przygotowuje nas do głównego święta chrześcijańskiego, jakim jest WIELKANOC. Dzisiejsza Ewangelia proponuje nam istotne elementy lub filary, które należy wziąć pod uwagę, aby dobrze przeżyć ten czas: modlitwę, jałmużnę i post. Ewangelista Mateusz jest bardzo wnikliwy i szczegółowo pokazuje nam sposób życia tymi trzema elementami: „nie chwalcie się i nie wystawiajcie na widok publiczny”, ale „czyńcie to w ukryciu, a Ojciec wasz, który widzi w ukryciu, wynagrodzi wam”: nie czyńcie tak, jak czynią to obłudnicy. Modlitwa osobista i wspólnotowa wzmacnia relację z Bogiem, z samym sobą i z ludźmi. Jałmużna jest wyrazem miłości, która wyraża się konkretnie w materialnej pomocy potrzebującym i jest bezinteresownym, wolnym gestem; dawaniem z bezinteresownością. Post, wewnętrzny wybór powstrzymania się od jedzenia lub innych rzeczy, pomaga mi wzmocnić się wewnętrznie, aby walczyć ze złem, z tym, co wiem, że jest złe; nieuporządkowane pasje, coś, co mnie zniewala, jak na przykład uzależnienie od telefonu komórkowego lub inne nałogi; kiedy pościsz, bądź zadowolony, a nie przygnębiony; namaść głowę i myj twarz.

Panie Jezu, daj mi łaskę rozpoczęcia tego czasu postu, modlitwy i jałmużny jako drogi nawrócenia, aby moje życie zwróciło się ku drogom Twojej Ewangelii. Amen

Głos papieża Franciszka

Zatrzymać się przed Bogiem i naszym bratem.
„Wielki Post – pisze Papież – wzywa nas do zatrzymania się: do zatrzymania się na modlitwie w obecności Boga i do zatrzymania się, jak Samarytanin, w obecności zranionego brata. Modlitwa, jałmużna i post są trzema wyrazami tego samego „ruchu otwarcia i ogołocenia”, do którego zaprasza nas Wielki Post. Przed Bogiem wszyscy na nowo odkrywamy siebie jako braci i siostry, „zamiast zagrożeń i nieprzyjaciół znajdujemy towarzyszki i towarzyszy podróży”. To jest marzenie Boga, ziemia obiecana, do której zmierzamy, kiedy wychodzimy z niewoli” (Orędzie na Wielki Post 2024 r. Papież Franciszek).

Komentarz: s. Monica Angulo FMA

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki