Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
14 kwietnia 2024
III NIEDZIELA OKRESU WIELKANOCNEGO – ROK B

SŁOWO DNIA

35 Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba.

36 A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam!» 37 Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. 38 Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? 39 Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». 40 Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. 41 Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» 42 Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. 43 Wziął i jadł wobec nich.

44 Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o Mnie w Prawie Mojżesza, u Proroków i w Psalmach». 45 Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, 46 i rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, 47 w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. 48 Wy jesteście świadkami tego. 49 Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka».

Łk 24, 35-48


W relacjach o objawieniach Zmartwychwstałego początkowy strach ustępuje radości. Strach kojarzy się z zamknięciem, wycofaniem i ciemnością. Radość – z niezaprzeczalną obecnością. Tak niezaprzeczalną dla nich, że czują potrzebę przekształcenia swojej pewności w historię, która – łamiąc wszelkie prawa fizyki – przedstawia Zmartwychwstałego w akcie jedzenia, jakby był cielesną istotą. Był to ich sposób na podkreślenie intensywności, z jaką postrzegali Jego obecność.

My również zostaliśmy zaproszeni do przejścia od strachu do radości. Od czegoś, co mamy (lub możemy mieć: strach) do tego, czym naprawdę jesteśmy (radość, zadowolenie).

Fakt, że Jezus zjadł kawałek ryby, mógł być mocnym dowodem dla uczniów, ale nie dla czytelników Ewangelii, którzy musieli uczynić nowy akt wiary: uwierzyć w to, co mówi nam Łukasz. Dlatego Łukasz dodaje krótką mowę Jezusa skierowaną do nas wszystkich: nie zamierza w niej niczego udowadniać, ale wyjaśnić znaczenie Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. A jedynym sposobem jest przyjęcie Pisma Świętego ze zrozumieniem. Poprzez nie, poprzez te wydarzenia zapowiedziane przez Mojżesza, proroków i psalmy, rozjaśnia się tajemnica śmierci Jezusa, która jest dla nas źródłem przebaczenia i zbawienia.

Ostatnie słowa Jezusa zapowiadają przyszłość: „W imię Jego głoszone będzie wszystkim narodom nawrócenie i odpuszczenie grzechów, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście tego świadkami”. Ostatnie zdanie: „wy jesteście tego świadkami” wydaje się być skierowane do nas, po dwudziestu wiekach. Jesteśmy świadkami rozprzestrzeniania się ewangelii wśród ludzi, którzy, jak mówi pierwszy list Piotra, „miłują Go, choć Go nie widzieli”. To najlepszy dowód na zmartwychwstanie Jezusa.

Panie Jezu, proszę Cię, pomóż mi czuć się posłanym, szczęśliwym wysłannikiem, głoszącym Ciebie, Pana życia.

Przysłowie mówi:

„To, co pokazuje zbyt wiele, nie pokazuje niczego”. (Przysłowie szkolne)

Komentarz: s. Yarislet Berrìos FMA

Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki