Czwartek, I Tydzień Wielkiego Postu – Rok C
SŁOWO DNIA
7 Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 8 Albowiem każdy, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 9 Gdy którego z was syn prosi o chleb, czy jest taki, który poda mu kamień? 10 Albo gdy prosi o rybę, czy poda mu węża? 11 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec wasz, który jest w niebie, da to, co dobre, tym, którzy Go proszą.
12 Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy.
Mt 7,7-12
Fragment z Ewangelii Mateusza 7,7-12 jest częścią Kazania na Górze i koncentruje się na modlitwie i miłości. Jezus zaprasza nas do modlitwy prośby, szukania i pukania. Jest to zaproszenie do ufnej modlitwy.
Wielki Post to uprzywilejowany czas, aby zintensyfikować nasz dialog z Bogiem. Nie chodzi jednak o samolubną modlitwę, ale o wzrastanie w intymności naszej relacji z Bogiem i z samym sobą. Czy moja modlitwa jest ufna, czy jest tylko listą próśb?
Jezus nas zapewnia, że Bóg jest Ojcem, który słucha i daje dobre rzeczy swoim dzieciom. Jeśli i my, ze wszystkimi naszymi ograniczeniami, wiemy, jak dać to, co najlepsze naszym bliskim, o ileż bardziej Bóg, który jest Miłością, da nam to, co niezbędne do życia w pełni. To jest czas, aby nauczyć się Mu ufać, nawet w trudnościach.
Jezus daje nam jasną zasadę: „Wszystko, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie”. To właściwy moment, by zadać sobie pytanie: Jak traktuję innych? Czy jestem zdolny do miłości, przebaczenia, troski? Wielki Post zaprasza nas do przejścia od teorii do praktyki: jeśli chcemy Bożego miłosierdzia, jesteśmy wezwani do bycia miłosiernymi dla innych.
Panie, daj nam ufne serce otwarte na Twoją wolę. Naucz nas modlić się szczerze i żyć miłością, o którą nas prosisz. Spraw, aby ten Wielki Post był czasem prawdziwego nawrócenia i otwartości na bliźniego. Amen.
Głos polityka
„Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć na świecie”. (Mahatma Gandhi)
Komentarz: s. Yarislet Berrìos FMA
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA