Sobota, Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
SŁOWO DNIA
39 W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. 40 Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. 41 Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. 42 Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. 43 A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? 44 Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. 45 Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana».
46 Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana, 47 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. 48 Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, 49 gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię – 50 a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. 51 On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. 52 Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. 53 Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. 54 Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje – 55 jak przyobiecał naszym ojcom – na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki». 56 Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy; potem wróciła do domu.
Łk 1,39-56
Maryja wyrusza w drogę. Nie zamyka się w tajemnicy, która właśnie ją ogarnęła, ale biegnie na spotkanie z inną kobietą, Elżbietą. Jest to spotkanie dwóch matek, ale także dwóch historii wiary. W takim momencie rodzi się pieśń, Magnificat, która jest eksplozją wdzięczności i proroctwa. Maryja nie skupia się tylko na sobie: Jej serce jest już otwarte na świat. Jej radość nie jest prywatna, jest darem dla innych. Jej uwielbienie wynika ze świadomości, że jest mała, ale kochana, wybrana przez Boga nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że jest pokorna.
Magnificat jest pieśnią ubogich, którzy mają nadzieję, najmniejszych, którzy wierzą w Bożą sprawiedliwość. To odwrócenie logiki władzy, proklamacja wolności. Maryja staje się głosem wszystkich, którzy tak jak Ona ufają Bogu, który „strąca mocarzy z tronów” i „wywyższa pokornych”.
Ta stronica zaprasza nas do wyruszenia w naszą podróż, do wyjścia z siebie, aby spotkać drugiego, aby rozpoznać cuda, które Bóg działa również w naszym życiu. Podobnie jak Maryja, my również możemy śpiewać, nawet gdy przyszłość jest niepewna, ponieważ Bóg jest wierny.
Maryjo, niewiasto mówiąca „tak”, naucz nas wierzyć tak jak Ty, ufać nawet wtedy, gdy nie wszystko rozumiemy. Uczyń nas uważnymi na innych, zdolnymi do miłości. Niech i z naszych ust popłynie pieśń uwielbienia, bo Bóg uczynił i czyni wielkie rzeczy w tych, którzy otwierają się na Niego z pokorą.
Głos biskupa
„Maryja jest kobietą oczekującą w sposób aktywny. Gdy tylko otrzymuje wiadomość, wyrusza w drogę. Prawdziwa wiara nie zatrzymuje nas w miejscu: wyrusza w drogę”. (Don Tonino Bello)
Komentarz: s. Yarislet Berrìos FMA
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA