Wtorek, Wspomnienie Świętego Jozafata Kuncewicza
SŁOWO DNIA
7 Kto z was, mając sługę, który orze lub pasie, powie mu, gdy on wróci z pola: „Pójdź i siądź do stołu?” 8 Czy nie powie mu raczej: „Przygotuj mi wieczerzę, przepasz się i usługuj mi, aż zjem i napiję się, a potem ty będziesz jadł i pił?” 9 Czy dziękuje słudze za to, że wykonał to, co mu polecono? 10 Tak mówcie i wy, gdy uczynicie wszystko, co wam polecono: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać”.
Łk 17,7-10
Ostatni werset dzisiejszej Ewangelii obrazuje rozmowę między panem a sługami, zakończoną trzema niepokojącymi słowami: gdy wszystko uczyniliście, powiedzcie: „Słudzy nieużyteczni jesteśmy”.
Zaglądam do słownika i widzę, że nieużyteczny oznacza kogoś, kto jest nieprzydatny, nieproduktywny, nieskuteczny. Ale nie jest to znaczenie wyrażone w języku Jezusa: ci słudzy, którzy orzą, pasą, przygotowują jedzenie nie są ani bezużyteczni ani nieproduktywni. Służba nigdy nie jest uznawana za bezużyteczną. Chodzi o to, że jesteśmy sługami bez pretensji, bez roszczeń, bez ukrytych motywów. I w ten sposób wzywa nas, abyśmy odważyli się żyć, wybierać w świecie, który mówi językiem zysku, aby mówić językiem daru; w świecie, który podąża drogą wojny, wzywa nas do pójścia drogą pokoju. Służba nie jest bezużyteczna, ale jest o wiele prawdziwsza niż jej rezultaty: jest naszym sposobem na wyrywanie drzew i zmuszanie ich do latania, jest obrazem wczorajszej Ewangelii.
Pomóż mi, Panie, nigdy nie wysuwać roszczeń przed Tobą i nigdy nie zajmować Twojego miejsca.
Niech nie chlubię się moimi uczynkami i nie zapominam o Tobie. Przypomnij mi, że jeśli otrzymałem dary i posiadam zalety, to wyłącznie z powodu Twojej nieskończonej miłości.
Głos teologa-pisarza
„Bycie „sługami nieużytecznymi” oznacza życie bez pogoni za jakimkolwiek zyskiem, nawet najbardziej godnym pochwały; oznacza życie z taką wolnością, że nie jesteśmy już uwięzieni w mechanizmach żądań. Ileż to razy nasze rodziny dzielą się z powodu „słusznych” żądań. Ile razy w naszych kręgach konflikty zawsze wynikają z poszukiwania korzyści, zawsze pod przykrywką słusznych motywów. Daremność jest szczytem wolności. Dzisiaj Ewangelia pyta nas o to, na ile jesteśmy lub nie jesteśmy wolni w tym, kim jesteśmy i co robimy”.
(Luigi Maria Epicoco)
Komentarz: s. Vilma Colombo
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA