XXVI NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK B
SŁOWO DNIA
1 A teraz wy, bogacze, zapłaczcie wśród narzekań na utrapienia, jakie was czekają. 2 Bogactwo wasze zbutwiało, szaty wasze stały się żerem dla moli, 3 złoto wasze i srebro zardzewiało, a rdza ich będzie świadectwem przeciw wam i toczyć będzie ciała wasze niby ogień. Zebraliście w dniach ostatecznych skarby. 4 Oto woła zapłata robotników, żniwiarzy pól waszych, którą zatrzymaliście, a krzyk ich doszedł do uszu Pana Zastępów. 5 Żyliście beztrosko na ziemi i wśród dostatków tuczyliście serca wasze w dniu rzezi. 6 Potępiliście i zabili sprawiedliwego: nie stawia wam oporu.
Jk 5, 1-6
Dzisiaj, jako Dom Modlitwy San Biagio, rozpoczynamy komentarze do Słowa z liturgii dnia, które oświetlają nasze codzienne życie. Rozważmy drugie czytanie z dzisiejszej liturgii. List św. Jakuba w swoich pięciu rozdziałach pomaga nam zgłębić temat bogactwa i ubogich. Jakub, sługa Boga i Pana Jezusa Chrystusa” (Jk 1, 1), zwraca się do wspólnot chrześcijańskich, które w tamtym czasie doświadczały cierpienia, trudności, niesprawiedliwości, miały trudności w konkrentym życiu wiarą. Ten obraz przywodzi nam na myśl nasze czasy. Tak wiele wspólnot chrześcijańskich na świecie znajduje się w takich samych okolicznościach: wystarczy spojrzeć na każdy kontynent, na każdy lud i naród. Ten list przemawia do mnie również dzisiaj. To nie bogactwo samo w sobie oddala nas od życia chrześcijańskiego, ale gromadzenie bogactwa i nieograniczone posiadanie, to zysk kosztem innych, wyzysk dla zysku, to wybory konsumpcjonizmu, marnotrawstwa i obojętności na poszanowanie godności człowieka i stworzenia.
Panie Jezu, udziel nam łaski, abyśmy odróżniali umiarkowanie od gromadzenia bogactw, abyśmy żyli w sprawiedliwości i prawości, szanując godność naszych braci i sióstr oraz strzegąc wspólnego domu, jakim jest stworzenie.
Głos semiologa
„Od zwierząt możemy się skutecznie uczyć wartości umiarkowania. Sam stan „zwierzęcości” jest przeciwieństwem pojęcia „marnotrawstwa”, ponieważ jest powiązany podwójną nicią z równowagą ekosystemu”.
(Dario Martinelli)
Komentarz: s. Mónica Angulo FMA
Dom Modlitwy San Biagio www.sanbiagio.orginfo@sanbiagio.org
PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA