Jezus powiedział do swoich uczniów: 1 Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. 2 Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. 3 Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? 4 Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka [tkwi] w twoim oku? 5 Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.
Mt 7, 1-5
Zmiana jest możliwa, jeśli chcesz zrozumieć, od czego zacząć. Wiele prób zmiany kończy się niepowodzeniem, ponieważ nie zrozumieliśmy, że najbardziej znaczącym wkładem, jaki mogliśmy wnieść, byliśmy zasadniczo my sami. Takie jest prawdopodobnie znaczenie słów Jezusa: „Dlaczego patrzysz na drzazgę w oku swego brata, a belki w oku twoim nie dostrzegasz? Albo jak powiesz swojemu bratu: „Pozwól mi usunąć drzazgę z twojego oka”, podczas gdy belka jest w twoim oku?”. Piękno, które chcielibyśmy zobaczyć, powinno być szukane i znalezione w nas samych, tak samo powinniśmy wykorzenić negatywność. Możemy się zmienić, tylko wtedy zmieni się wszystko wokół nas. Narzekać mogą tylko ci, którzy zrobili wszystko, co w ich mocy, aby coś zmienić, w ten sposób nie będziemy hipokrytami, jak mówi nam Jezus.
Panie Jezu, daj nam „krople do oczu” pokory, abyśmy zrozumieli, że każda przemiana jest wolnym, osobistym, wewnętrznym wyborem.
Głos filozofa
„Naprawianie błędów lub pomysłów ludzi to niekończące się przedsięwzięcie. Bądź zadowolony z pracy nad sobą i bądź czujny, aby pozostać pozytywnym. Zmienianie świata i rzeczy jest zadaniem Opatrzności. Klockiem, z którego musisz wyrzeźbić posąg, jesteś ty sam”.
(Henri-Frédéric Amiel)
Komentarz: s. Emilia Di Massimo FMA
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA
Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org