9 I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. 10 Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. 11 Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? 12 Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? 13 Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
Łk 11, 9-13
Przypowieść opowiedziana dzisiaj przez Jezusa uczy nas potrzeby wytrwałości w modlitwie. Dziewięć początkowych słów wskazuje na silne pragnienie bycia wysłuchanym. Proście, szukajcie, pukajcie: mogą wydawać się niedyskretne, ale Mistrz zapewnia, że dla tych, którzy odważą się zapukać, zawsze jest przyjaciel, który otworzy drzwi, nawet w nocy. Wystarczy być żebrzącymi o Jego łaski. Poruszające jest to pytanie dla tego, kto jest ojcem czy matką: „Teraz, który ojciec spośród was, jeśli jego syn poprosi o chleb, da mu kamień?”. I wynikająca z tego realistyczna refleksja: „Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”.
Dla Łukasza Duch Święty jest źródłem i syntezą wszystkich dóbr mesjańskich, darem par excellence Jezusa Zmartwychwstałego dla Jego wspólnoty. Nie odmawia proszącym innych, szczególnych łask. Wierzący zaś są odsyłani do tego, co najistotniejsze: modlić się to przyjmować i rozwijać komunię i komunię między Ojcem i Synem i Duchem.
Dziś postarajmy się nalegać modlitwą prośby i odnówmy w sobie ufność bycia wysłuchanymi.
Głos biblisty
„Pukajcie, a otworzą wam. Głodni podróżnicy, pukamy do Twoich drzwi, Panie.
Głos zaprasza nas do stołu: w dzielonym chlebie rozpoznajemy naszego Boga”.
(M. Scouarnec )
Komentarz: s. Graziella Curti FMA
Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA
Dom modlitwy San Biagio www.sanbiagio.org info@sanbiagio.org