Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
set_chary_wydarzenia
is singular
Wydarzenia
Nowa Przełożona Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki
fot. cgfma

Matka Chiara Cazzuola jest 11. Przełożoną Generalną Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki.

Siostra Chiara Cazzuola urodziła się 6 maja 1955 r. w Campiglia Marittima (Livorno), w Toskanii, ziemi Dantego Alighieri, regionie artystów, świętych i poetów. Dorastała w zjednoczonej i pracowitej rodzinie. Ma dwu braci. Po mamie odziedziczyła humor, który czyni życie pięknym. Od młodości oddychała charyzmatem salezjańskim, ponieważ w jej miejscowości są siostry salezjanki i pełne życia oratorium. Tam pokochała śpiew, teatr i towarzystwo. Mając 18 lat wstąpiła do Zgromadzenia i odbyła postulat i nowicjat w Castelgandolfo (Rzym).

5 sierpnia 1975 r. została Córką Maryi Wspomożycielki, żywym kamieniem pomnika wdzięczności Maryi Wspomożycielce, konsekrowaną wychowawczynią, by oddać swoje życie Jezusowi i młodzieży.

Siostra Chiara, po intensywnym roku junioratu w Turynie i po ukończeniu studiów literackich w Rzymie na Wolnym Uniwersytecie Maria Assunta, z radością podjęła misję salezjańską w szkole Montecatini, gdzie uczyła w eksperymentalnym liceum. Była dyrektorem i inspektorialną koordynatorką duszpasterstwa młodzieży.

W 2003 r. przybyła do Genui z Toskanii, gdzie do 2007 r. była dyrektorką wspólnoty i szkoły oraz radną inspektorialną. Następnie została powołana na inspektorkę inspektorii Emilia-Liguria-Toskania Matki Bożej z Wieczernika, z siedzibą w La Spezia (ILS). Niewiele czasu tam została, ponieważ na XXII Kapitule Generalnej w 2008 roku została wybrana Radną Wizytatorką.

Odwiedziła kilka inspektorii Ameryki i Europy, zdobywając bogate doświadczenie salezjańskie i międzykulturowe. Każdą siostrę obdarzała bezgraniczną miłością, uśmiechem i dobrym optymizmem, umiejętnością dostrzegania ziaren życia i nadziei we wszystkich i w wydarzeniach. W 2015 r. przebywała na Antylach na różnych spotkaniach formacyjnych, a w 2019 r. odwiedziła „nową” wizytatorię Maryi Matki Kościoła – RMC.

Podczas KG XXIII w 2014 r. została mianowana Wikarią Generalną Zgromadzenia. Dwukrotnie była regulatorką Kapituły Generalnej (2014 i 2021).

5 października 2021 r. na XXIV Kapitule Generalnej została wybrana Matką Generalną, dziesiątą następczynią św. Marii Dominiki Mazzarello. W tej bezprecedensowej godzinie w historii i u bram 150. rocznicy założenia Zgromadzenia FMA Matka Chiara z prostotą i głęboką świadomością staje na czele Rodziny Zakonnej Córek Maryi Wspomożycielki i krocząc w stylu synodalnym, patrzy w przyszłość z nadzieją i zaufaniem.

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki