Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
set_chary_wydarzenia
is singular
Wydarzenia
Blisko cierpiących

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło Turcję we wczesnych godzinach 6 lutego 2023 r., dotknęło również obszary Syrii, gdzie są obecne Córki Maryi Wspomożycielki.

Żródło: cgfma

Rzym (Włochy). Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8, które nawiedziło Turcję we wczesnych godzinach 6 lutego 2023 roku, gdy była jeszcze noc, dotknęło również obszary Syrii, w tym Aleppo i okolice, powodując duże straty.

Matka Generalna Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, s. Chiara Cazzuola, informuje o sytuacji wspólnot sióstr salezjanek w Syrii:

„W Damaszku nie poniesiono żadnych strat w ludziach czy strat materialnych; oczywiście siostry z Damaszku starają się przywieźć koce, kurtki i odzież do Wspólnoty w Aleppo. Trzęsienie ziemi było jednak tak silne, że wszyscy się przestraszyli i wielu mieszkańców zgromadziło się na dziedzińcu oratorium. W tym rejonie Aleppo zawaliło się wiele budynków. To są wiadomości, które mamy, które uspokajają nas co do zdrowia sióstr, ale wciąż jest niebezpiecznie”.

Inspektorka Inspektorii Jezusa Młodzieńca (MOR), siostra Charlotte Greer, utrzymuje kontakt ze wspólnotami i przekazuje wiadomości od nich:

„Nasze siostry czują się dobrze. W Syrii, a także w Libanie odczuły wstrząsy. W Aleppo wstrząsy były silniejsze, bo jest dalej na północ. Siostry są na podwórzu, z ludźmi, bo nikt nie chce wrócić do środka. Dyrektor naszego szpitala w Damaszku natychmiast poszedł przynieść kurtki i ubrania, bo było bardzo zimno. Po pierwszym wstrząsie, o sile 7,8, nastąpił kolejny, o sile 7,5”.

W drodze powrotnej z dwiema misjonarkami, s. Carol Tahhan Fachakh, dyrektorka wspólnoty Maryi Wspomożycielki w Damaszku, przesłała inspektorce taką oto wiadomość:

„To jest widok, który sprawia, że serce płacze: ludzie na drodze, zimno, deszcz. Najnowsze statystyki mówią o stu zabitych i 45 rannych, ale wciąż nie ma wiadomości o tylu osobach”.

Kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin w imieniu papieża Franciszka wysłał telegram zarówno do nuncjusza apostolskiego w Turcji, abp. Marka Solczyńskiego, jak i nuncjusza apostolskiego w Syrii, kard. Mario Zenari, w którym Papież zapewnia o duchowej bliskości, powierzając tych, którzy zginęli, miłosierdziu Wszechmogącego, a tych, którzy ucierpieli – Opatrzności Bożej, i ofiarowując modlitwy, w szczególności za ratowników zaangażowanych w trwającą akcję ratunkową.

Czekając na kolejne wiadomości, podczas gdy siostry obecne na tym terenie starają się być blisko ludności, zaspokajając pierwsze potrzeby, Matka i siostry z Rady Generalnej wraz ze wszystkimi Wspólnotami zapewniają o swoim wsparciu w modlitwie, prosząc o szczególną opiekę Maryi Wspomożycielki nad osobami dotkniętymi tym nieszczęściem.

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki niesie konkretne wsparcie dla ludności i liczy na hojność i solidarność wszystkich. Istnieje możliwość przesyłania składek i ofiar w sposób wskazany na stronie internetowej Zgromadzenia FMA, wskazując w tytule przelewu Trzęsienie ziemi Turcja i Syria /Emergenza Terremoto Turchia e Siria/.

Źródło: cgfma

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki