Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
z_mlodymi_ism
is singular
Z Młodymi
zaPŁOŃ, zaŚWIADCZ, zaNIEŚ

W dniach 14-16 października 2022 roku odbyło się w Łodzi Inspektorialne Święto Młodych. Zgromadziło około 200 osób, w tym 170 młodych ludzi.

Siostra Małgorzata, Weronika i Gosia podzieliły się swoimi wrażeniami.


Tegoroczne Inspektorialne Święto Młodych odbyło się pod hasłem: Zapłoń, zaświadcz, zanieś. Młodzież miała okazję poznać podczas piątkowej adoracji, że Jedynym, który może zapalić nasze serca, jest Jezus. A zaświadczyły o tym cztery oratorianki: Ola, Marysia, Weronika i Ola, które w sobotę, podczas Eucharystii, złożyły przyrzeczenia i dołączyły do grona Salezjanek Współpracownic i Salezjanów Współpracowników.

Kim jest salezjański współpracownik? Na to oraz na inne pytania młodych ludzi odpowiadali podczas panelu dyskusyjnego Ci, którzy od wielu lat czują się częścią Rodziny Salezjańskiej: Gosia, która była na misjach w Zambii, Marysia i Ola, które złożyły przyrzeczenia, Andrzej – oratorianin z Płocka, oraz Antek – współpracownik salezjański z Oświęcimia. 

W czasie święta nie zabrakło warsztatów oraz pracy w grupach, które pomogły młodzieży podjąć wyzwania, jakie stawia hasło tegorocznego święta. Młodzi mogli wybrać spośród różnych warsztatów m.in. naukę afrykańskiego języka bemba, naukę tańca i zabaw, które integrują. Ważnym momentem był także różaniec połączony z rozważaniami z minionych światowych dni młodzieży.

Szczególnym wydarzeniem były życzenia imieninowe dla Siostry Inspektorki Małgorzaty Pilarskiej oraz podziękowania za wieloletnią działalność duszpasterską dla s. Iwony Szymanik. Pozwólcie ptakom śpiewać – te słowa  św. Jana Bosco widniały na zakładkach, które każdy otrzymał w ramach podziękowań od s. Iwony; stały się one również tematem salezjańskiego słówka na dobranoc. Siostra Iwona zostawiła młodym 3 rady:

1. Śpiewajcie! Niech usłyszą wasz śpiew.

2. Szukajcie takiego środowiska, w którym pozwolą wam śpiewać.

3. Miejcie odwagę śpiewać swoją pieśń.

Rozpaleni na nowo darem, jaki otrzymaliśmy na chrzcie świętym, po niedzielnej Eucharystii wróciliśmy do swoich domów. 

s. Małgorzata Synowiec FMA


W tym roku Inspektorialne Święto Młodych było dla mnie zupełnie inne, ale to nie oznacza, że gorsze. Patrząc na młodych ludzi, którzy radośnie spędzali te dni, wspomniałam z nostalgią czasy, kiedy to ja – jako młoda osoba – odkrywałam duchowość salezjańską na takich niesamowitych wydarzeniach. Tym razem role się odwróciły i to ja miałam okazję podzielić się kawałkiem swojego życia, za co jestem ogromnie wdzięczna. Mam nadzieję, że udało mi się zaświadczyć i podarować młodym trochę ognia.

Gosia


Ten IŚM był dla mnie czasem pięknych spotkań oraz okazją do dawania świadectwa swojej miłości do Boga, księdza Bosko i charyzmatu salezjańskiego. Bardzo szczególny był też dla mnie moment złożenia przyrzeczeń Salezjanina Współpracownika; zadeklarowałam, że charyzmat salezjański jest też moim charyzmatem i że chcę nim żyć w swojej codzienności.

Weronika


Bardzo podobała mi się atmosfera spotkania, usłyszałam dla siebie wiele ciekawych i ważnych informacji. Te kilka dni przypomniało mi też o mojej ukraińskiej szkole i wycieczkach ze znajomymi.

Po tych trzech dniach naprawdę poczułam w sercu Pana Boga. Ta podróż rozpaliła we mnie coś, co było gdzieś w środku mojej duszy.

Anastazja i Katerina (Ukraina)

IMG_8086
INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki