Co to takiego? Zacznijmy od końca:
Jak to się zaczęło?
Szczegółów już dziś nikt nie pamięta. W naszych sercach jest przekonanie, że „zawsze tak było”.
A tak naprawdę: w wielu naszych wspólnotach byli młodzi, w sercach których powstały pytania: czy w innych miejscowościach nasi rówieśnicy myślą podobnie? Co robią? Jacy są? O czym marzą? Dokąd dążą? Żeby móc na nie odpowiedzieć, należało się spotkać. Od samego początku spotkania miały charakter integracyjno-formacyjny, ich tematy dotyczyły realizowanego w danym roku programu duszpasterskiego i ważnych wydarzeń w Kościele i naszej Inspektorii. Młodzi zawsze mieli możliwość skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty, Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, był czas świadectw, warsztatów i innych form aktywności, był wspólny śpiew, taniec, zabawa i stół. Zapraszani byli różni goście, rozwinęła się współpraca z salezjanami.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Pogrzebieniu w dniach 8-10 października 2005 roku. Tam młodzi w słowach Jana Pawła II – świadka człowieka poszukiwali wskazówek na drogę swojego wzrastania. Ważnym momentem święta był udział w uroczystości ślubów wieczystych s. Marzeny Lata.
W kolejnych latach Święta Młodych „pielgrzymowały w salezjańskim korowodzie radości”, goszcząc w różnych miejscowościach, w których były obecne siostry: Kraków, Poznań, Częstochowa, Rumia, Istebna, Warszawa, Ostrów Wielkopolski, Jastrzębie-Zdrój, Różanystok, Garbów, Łomianki, aż w końcu osiadły na stałe w Łodzi, w szkole Salezjanów.
Tradycja IŚM nie został przerwana nawet przez pandemię – wówczas młodzi skutecznie podjęli wyzwanie organizacji spotkania online.
W 2021 r. – w związku z jubileuszem 100-lecia obecności Sióstr Salezjanek w Polsce – spotkanie miało charakter szczególny. Po raz pierwszy było zaplanowane, zorganizowane i przeżywane w jedności obu naszych polskich inspektorii i przyjęło nazwę Międzynspektorialnego Święta Młodych: MIŚM!
oprac. s. Magdalena Szlachcic