Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
z_mlodymi_ism
is singular
Z Młodymi
Jubileuszowe Święto Młodych

MIĘDZYINSPEKTORIALNE ŚWIĘTO MŁODYCH
„WIECZNIE MŁODZI”
 15-17 października 2021 r.

W dniach 15-17 października 2021 r. odbyło się wyjątkowe, Międzyinspektorialne Święto Młodych, zatytułowane „Wiecznie Młodzi”. Miejscem spotkania była Łódź, Szkoła Księży Salezjanów  przy ulicy Wodnej.  Po długiej przerwie młodzież wraz z siostrami spotkała się, by świętować rozpoczęcie jubileuszu 100-lecia obecności Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki w Polsce. Ta szczególna okoliczność została podkreślona w specjalnym spocie reklamowym, a także w słowach wprowadzenia do spotkania, które do uczestników skierowały: s. Iwona Szymanik i s. Dorota Grzywacz, koordynatorki DM.

Oprócz tradycyjnych elementów, jak integracja, taniec, śpiew i modlitwa, pojawiły się momenty szczególne, charakterystyczne dla tegorocznego spotkania. Ponieważ było to Święto Młodych z obu polskich inspektorii Sióstr Salezjanek, dlatego każda grupa zaprezentowała się w ten sposób, że przykleiła na mapie Polski nazwę miejscowości, z której przyjechała do Łodzi.

Treści zaproponowane uczestnikom Święta nawiązywały do historii pierwszych Salezjanek w Polsce, które – jak biblijny Abraham, wyruszyły ze swojej ziemi rodzinnej, idąc za głosem Boga i za Jego obietnicą. Dlatego w 1922 r. znalazły się na nowej misji Zgromadzenia w Polsce, niedawno wyzwolonej z niewoli. Można powiedzieć, że obietnica „nowej ziemi” spełniła się w historii Sióstr Salezjanek.

Sobota była pełnym dniem Święta, bardzo bogatym. Spotkanie zainicjował hymn jubileuszowy oraz jutrznia. Młodzież wysłuchała świadectw i uczestniczyła we Mszy Świętej o rozpalenie charyzmatu, sprawowanej przez ks. Andrzeja Wujka SDB. Następnie wszyscy wzięli udział w zajęciach formacyjnych na podstawie słów skierowanych przez Boga do Abrahama: Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę. Ten fragment wprowadził uczestników na drogę wiary, którą powierzyli Panu Jezusowi w czasie wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu, połączonej z okazją do spowiedzi.

Po modlitwie znów był piękny czas integracji i rekreacji, salezjańskie słówko i tort jubileuszowy. Uczestnicy nagrali pozdrowienia dla Matki Generalnej. Cały ten czas wypełniała radość, młodość.

Spotkanie w Łodzi było okazją do przyjrzenia się razem z młodymi wielkiej historii początków Zgromadzenia w Polsce. Spojrzenie na przeszłość budziło radość z „wczoraj” i nadzieję na „dziś i jutro”. Międzyinspektorialne Święto Młodych było tym błogosławionym czasem dziękowania i przeżywania historii. Jego finałem była niedzielna, jubileuszowa Eucharystia, celebrowana przez ks. Przemysława Solarskiego SDB, który w czasie homilii wskazał młodzieży i siostrom dynamikę skarbu wiary, którą posiadał Abraham i pierwsze siostry. Taka wiara rodzi się ze słuchania, owocuje radością i motywuje do działania, które staje się chwałą Bożą i odradza na nowo samą wiarę.

Wypowiedzi uczestników

Atmosfera na tym święcie była przecudowna. Każdy uczestnik, nieważne czy znał kogoś, czy nie znał, o każdego dbał i starał się pomagać, jeżeli tylko było trzeba. Wszyscy na spotkaniu starali się też nie dodawać pracy organizatorom, co można zaliczyć jako duży plus. Nikt nikogo nie skreślał, każdy się integrował. Po prostu można było poczuć się, jak w wielkim domu rodzinnym.

Cały ten czas wypełniała radość, młodość i wspólnota. Spotkanie zakończyliśmy niedzielną mszą świętą w intencji Zgromadzenia i młodych, po której wszyscy otrzymali lusterka mające przypominać nam o pięknie, którym Pan nas obdarzył. A teraz… z radością i odwagą wyruszamy w drogę! Niech prowadzą nas po niej Jezus i Maryja. A my bądźmy… WIECZNIE MŁODZI!

W wywiadach, które były nam puszczane, bardzo spodobała mi się idea niesienia radości innym poprzez pomaganie. Widzieć, że ktoś się szczęśliwy dzięki Tobie sprawia, że samemu się odczuwa radość. Co mogę powiedzieć. Znowu jesteśmy wszyscy razem tutaj, w Łodzi, na IŚM. I to w takim czasie, gdy bardzo dawno nie mogliśmy się spotkać taką ilością osób. Czuję się, jakbym wróciła do domu po długim wyjeździe. Nie widziałam się z przyjaciółmi od długiego czasu, a teraz jest między nami, jakbyśmy widzieli się wczoraj.

Atmosfera jest wspaniała, znowu spotykam się z przyjaciółmi, Siostrami, a przede wszystkim z Chrystusem.

Z dzisiejszych konferencji wyniosłam to, że warto wykorzystać swój wolny czas, pomagając ludziom, a nie „siedząc na kanapie”. Pomimo bólu, strachu i niepowodzeń, nie powinniśmy przestawać czynić dobra i służyć drugiemu człowiekowi.

Święto Młodych zorganizowały Inspektorialne Rady Młodych PLA i PLJ z siostrami odpowiedzialnymi za działalność Duszpasterstwa Młodzieżowego. Uczestniczyło w nim 250 młodych i sióstr.

Flickr: WIECZNIE MŁODZI

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki