Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_zaso_otwarte
is singular
Inspiracje
Patron życia i wychowania

Przyglądając się osobie św. Józefa, możemy się uczyć, jak wychowywać dzieci i młodzież, jak wspomagać rodziny, by w obecnej rzeczywistości pomóc im zatroszczyć się o życie, doczesne i wieczne. Chcemy przejąć się tą najważniejszą troską Józefa: by Jezus żył i wzrastał w osobach nam powierzonych.


NOWENNA DO ŚW. JÓZEFA

Dzień 5. Środa, 15 marca 2023

Święty Józef – “Fulcimen in difficultatibus – Podpora w trudnościach”
podpora / wsparcie w trudnościach

Nowe zawołanie w Litanii do św. Józefa: „Fulcimen in difficultatibus”, czyli „Podpora w trudnościach”, pochodzi ze wstępu Listu Ojca Świętego Franciszka „Patris corde”. Święty Patriarcha wskazuje nam, jak mierzyć się z problemami w pracy i codziennym życiu, trwając nieustannie w obecności Bożej. Papież w „Patris corde” pisze, że w Józefie możemy znaleźć podporę w trudnych chwilach. Oznacza to, że podobnie jak filar podtrzymuje ciężar, tak też opiekun Odkupiciela może nas wesprzeć wówczas, gdy jest nam ciężko. Trudności życiowe mogą niejednokrotnie stanowić lub przynajmniej być przeżywane jako nieszczęścia albo cierpienia. Pod tym względem zawołanie: „Podporo w trudnościach” jest podobne do innych wezwań z litanii: „Pociecho nieszczęśliwych” oraz „Patronie cierpiących”. Niemniej trudności nie zawsze stanowią nieszczęście lub cierpienie; czasami mogą się nawet przyczynić do duchowego, moralnego i intelektualnego rozwoju. Dlatego zawołanie: „Podporo w trudnościach” wnosi nową treść do litanii. Gdy stajemy w obliczu spraw wymagających naszego większego zaangażowania, aby coś wyjaśnić, rozstrzygnąć, naprawić lub uzupełnić, możemy otrzymać pomoc od św. Józefa, który sam doświadczał licznych trudności w swoim życiu.

Tygodnik „Idziemy”, nr 36/2021 z dnia 31 sierpnia 2021 roku, ks. Jacek Stefański, Józef, podpora w trudnościach

Wychowawca salezjański to osoba, która wspiera w trudnych chwilach, w taki sposób, który przyczynia się do wzrostu ludzi.
Poczuj ciężar drugiego i wesprzyj go.

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki