Założyciel Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, św. Jan Bosko chciał, aby ono było pomnikiem wdzięczności wobec Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Wdzięczność jest zatem szczególnie celebrowana i znajduje to wyraz w corocznym Święcie Wdzięczności. Na poziomie światowym koncentruje się na osobie Przełożonej Generalnej Zgromadzenia i jednoczy wszystkie Siostry Salezjanki w akcie dziękczynienia Bogu za wielkie dzieło zbawienia.
Festa del Grazie Mondiale 2022 odbędzie się 24, 25 i 26 kwietnia 2022 r. w Turynie, Mornese i Nizza Monferrato – w Inspektorii Piemonckiej Maryi Wspomożycielki.
Siostra María del Rosario García Ribas, Wikaria Generalna Zgromadzenia, przedstawiła temat Święta, logo oraz plan.
Temat: To są moje córki pochodzi ze snu księdza Bosko, który opowiadał, że znalazł się w Turynie na Piazza Vittorio, gdzie zobaczył wiele dziewcząt proszących go o pomoc. Nie chciał ich słuchać, ale zobaczył «Panią o promiennej twarzy, która powiedziała do niego: „Zaopiekuj się nimi, to są moje córki!”» (Cronistoria I, 24-25).
Logo święta, poprzez pewne znaczące elementy, przypomina o początkach naszej historii i niektórych aspektach duchowości salezjańskiej. Widzimy Maryję Wspomożycielkę, która towarzyszyła charyzmatowi salezjańskiemu i strzegła go. Jej płaszcz spowija dzieje i przenika miejsca, które były świadkami narodzin i realizacji marzeń księdza Bosko i Matki Mazzarello.
Na horyzoncie widać żyzne wzgórza Monferratu, znak konkretności i więzi, jaką Założyciele mieli ze swoją ziemią.
Okno przypomina o Mornese i tworzy ramę ikon, które towarzyszą temu świętu: biret, który przypomina księdza Bosko; Konstytucje, które Matka Mazzarello otrzymała wraz z pierwszymi Córkami Maryi Wspomożycielki 5 sierpnia 1872 roku w Kolegium w Mornese; pęd (wzrastająca roślina), który wskazuje na rodzące się Zgromadzenie, które ksiądz Bosko chciał przenieść do Nizza Monferrato, pod czułe spojrzenie Maryi.
Sylwetki młodych wskazują na stałą obecność w naszym życiu dziewcząt i chłopców, którzy nadają sens naszemu byciu „córkami”, „siostrami” i „matkami”. W tym planie Zbawienia rozpoznajemy siebie jako żywy pomnik wdzięczności księdza Bosko wobec Maryi Wspomożycielki i jest to dla nas powód do wielkiego świętowania.
Biblijna wskazówka zaprasza nas do poznania niezwykłego człowieczeństwa trzech kobiet Starego Testamentu: Estery, Rut i Debory. W postaciach tych kobiet, między innymi, możemy kontemplować te cechy, które zostaną urzeczywistnione i w pełni wyrażone przez Maryję. Poprzez te swoje prefiguracje Maryja jest aktywna w historii Izraela i całej ludzkości oraz codziennie interweniuje w nasze dzieje, przywołując swoją obecnością to samo piękno, siłę i łagodność.
Niedziela 24 kwietnia: Turyn i Mornese______________________________________________
Turyn: Spotkanie z młodzieżą (dzień MGS)
10.30: Spotkanie z Matką Najświętszą w teatrze (na żywo)
12.30: Celebracja Eucharystyczna w Bazylice (na żywo)
Mornese: Spotkanie z młodymi w formacji
21.00: Czuwanie z postulantkami, nowicjuszami, juniorami, młodzieżą z różnych inspektorii
Poniedziałek 25 kwietnia: Mornese i Turyn__________________________________________
Mornese Celebracja Eucharystyczna w Sanktuarium
9.30: udział nowicjuszek, junioratek, młodzieży, dorosłych i rodzin, FMA (na żywo)
11.15: Spotkanie Matki z młodymi w formacji
Turyn: Święto Matki w Teatrze na Valdocco
16.30: To są moje córki. Spektakl teatralny i muzyczny dla wszystkich (na żywo)
Wtorek, 26 kwietnia: Nizza________________________________________________________
Nizza 10.00: Przyjazd i powitanie
11.00: Matka spotyka się z przedstawicielami FMA
Gry dla dziewcząt i chłopców
14.00: Wycieczka historyczno-kulturalna po salach Domu Macierzystego
16.30: Celebracja Eucharystii (na żywo)
18.00: Nadanie Zgromadzeniu honorowego obywatelstwa w osobie Matki, przez Gminę Nizza
W określonych godzinach możemy dołączyć do wydarzenia na żywo. Została przygotowana specjalna strona, która pozwala zapoznać się ze Świętem i śledzić jego przebieg.