Stawać się świadkami salezjańskiego życia konsekrowanego w towarzyszeniu młodym ludziom w realizacji Bożego marzenia wobec nich.
NOWA PERSPEKTYWA
W dniach 27-29 grudnia 2024 r. w Częstochowie odbyło się spotkanie Sióstr Junioratek i Neowieczystek obu polskich Inspektorii PLJ-PLA. Wydarzenie, zorganizowane przez siostry odpowiedzialne za formację junioratek, s. Wiolettę Reniec (PLJ) oraz s. Annę Jaskółkę (PLA), miało szczególny charakter, ponieważ zbiegało się z początkiem Jubileuszowego Roku 2025. Spotkanie przebiegało pod hasłem Z Maryją zakotwiczeni w nadziei, pielgrzymujący z młodymi. Podczas całego spotkania towarzyszyła nam s. Anna Szczęsna Inspektorka PLA.
Celem tych dni było ożywienie w nas nadziei – zakotwiczenie w Chrystusie, byśmy mogły stawać się świadkami salezjańskiego życia konsekrowanego w towarzyszeniu młodym ludziom w realizacji Bożego marzenia wobec nich. Była to też okazja do pogłębienia tożsamość jako FMA (Siostry Salezjanki), docenienia wspólnotowego wymiaru powołania oraz nawiązania głębszych relacji siostrzanych. Mogłyśmy to uczynić poprzez osobistą i wspólnotową modlitwę, spotkanie ze Słowem (Rz 5, 5-11), zatrzymanie się przy treściach związanych z Rokiem Jubileuszowym oraz nawiedzenie Matki Bożej w Jasnogórskim wizerunku.
SOBOTNI PORANEK
Sobotni poranek, rozświetlony blaskiem wschodzącego słońca, rozpoczęłyśmy Mszą Świętą u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej. Po porannych modlitwach czekało nas wyjątkowe spotkanie z jubileuszowym Słowem: Nadzieja zawieść nie może (Rz 5,5-11), do którego wprowadzenie teologiczno-biblijne przygotowała dla nas s. Dorota Chwiła (PLJ), biblistka. Siostra Dorota pomogła nam w odkryciu biblijnego kontekstu nadziei i zrozumieniu czym nadzieja jest w Biblii. Uświadomiła nam, że możemy ją znaleźć w słowach: zaufanie-bezpieczeństwo, schronienie-ucieczka, oczekiwanie, bezpieczną przystanią tęsknota, a człowiek ma nadzieję tak długo, jak długo żyje (Koh 9,4.) Rozważania nad biblijnym fragmentem z Listu św. Pawła do Rzymian mogłyśmy kontynuować podczas Adoracji, gdzie spotkałyśmy się z Największą Nadzieją, jaką jest Bóg ukryty w kawałku chleba.
SYNOD MŁODYCH
Drugie dopołudniowe spotkanie poprowadziła dla nas s. Kinga Adamiak (PLJ), radna i koordynatorka duszpasterstwa młodzieżowego PLJ, dzieląc się z nami doświadczeniem przeżycia Synodu Młodych w Turynie
wskazywała jak „wyrażać miłość, która nigdy nie traci nadziei”. Angażując siostry do warsztatowej pracy przekazała treści wypracowane i spisane jako „Dokument końcowy Synodu Młodych” oraz „Dekalog FMA i SDB”. Pytanie nieustannie przez nią powtarzane: Jakie marzenie ma Bóg, stanowiło pomost między usłyszanymi treściami a czasem spędzonym na modlitwie, kiedy to mogłyśmy wsłuchiwać się w odpowiedzi, jakich udzielał Bóg.
CELEBRACJA POSŁANIA
W niedzielne przedpołudnie, umocnione Eucharystią, spotkałyśmy się na krótkim podsumowaniu, by podzielić się tym co było dla nas ważne podczas spotkania, i co pomoże nam być świadkiem nadziei w drodze z młodymi.
Na zakończenie w atmosferze radości i wdzięczności przeżyłyśmy ostatnim moment, jakim była celebracja posłania, przygotowana przez s. Wiolettę. Każda z nas wyjechała umocniona siostrzanym wsparciem z odnowionym w sobie pragnienie życia nadzieją, którą daje Chrystus … bo tylko ta Nadzieja jest prawdziwa i tylko tą możemy nieść światu.
s. Oliwia Byliniak FMA
(fragmenty relacji)