MISJA NADZIEJA, czyli Inspektorialne Święto Młodych 2024
W dniach 18-20 października 2024 w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi roku odbyło się kolejne Inspektorialne Święto Młodych „Misja Nadzieja”. Hasło to jednoczy działania duszpasterskie wszystkich polskich Inspektorii w bieżącym roku szkolnym. Zielony kolor koszulek nawiązywał oczywiście do nadziei, a wyróżnione słowo „JA” w logo Święta było już zapowiedzią głównej idei spotkania – to JA mam misję, to JA niosę nadzieję.
Tegoroczny IŚM, bo takim skrótem nazywamy nasze Święto, był wyjątkowy z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że przybyło rekordowo dużo młodych ludzi – licząc bowiem wszystkich uczestników i organizatorów – było nas 302 osoby! Młodym, przybyłym z 14 placówek Sióstr Salezjanek towarzyszyło 26 Sióstr, zaprzyjaźniony z nami ks. Paweł Konarski z Łomianek oraz kleryk Radek Kaczyński SDB z Krakowa. Gościnna jak zawsze Wspólnota Salezjanów z Łodzi otoczyła nas swoją duszpasterską posługą oraz użyczyła wszystkich potrzebnych pomieszczeń (a było ich trochę…).
Źródłem, z którego czerpaliśmy podczas IŚM, był ewangeliczny opis cudownego połowu ryb (Łk 5,1-11). Zachęceni przez Jezusa, by wypływać na głębię i zarzucać sieci, młodzi mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i na nowo podjąć misję, do której – jako Salezjański Ruch Młodzieżowy (w skrócie SYM) – są posłani. Ważnym elementem Święta była sobotnia Eucharystia, podczas której dwie siostry – s. Halina Rutkowska oraz s. Monika Tanasiewicz złożyły swoje śluby wieczyste. Młodzież otoczyła siostry wieczystki swoją modlitwą i błogosławieństwem, a siostry potwierdziły wobec nich gotowość oddania swojego życia Bogu i młodym.
Z racji na zbliżające się jubileusze naszych salezjańskich wypraw misyjnych, nie mogło zabraknąć misyjnego akcentu – zaproszeni misjonarze – ks. Paweł Libor SDB, s. Gabriela Rohde FMA oraz wolontariuszka misyjna Małgorzata Kuchta – podczas panelu misyjnego opowiedzieli młodzieży o rzeczywistości pracy na misjach w różnych kontekstach geograficznych i społecznych. Kolejnym zaproszonym gościem był ks. Francisco Cervantes SDB z Rzymu, odpowiedzialny w Sektorze Duszpasterstwa za Oratoria. Ksiądz Francisco podzielił się z młodymi doświadczeniem Salezjańskiego Synodu Młodzieży, który miał miejsce w sierpniu 2024 we Włoszech, a także zachęcał młodych, by jako członkowie SYM towarzyszyli sobie nawzajem i nieśli nadzieję swoim rówieśnikom na świecie.
Kulminacyjnym punktem spotkania były warsztaty, czyli konkretne zadania do wykonania na rzecz innych. Młodzi, podzieleni na mniejsze grupy, udali się m.in. do Domu Pomocy Społecznej, odwiedzili Siostry Karmelitanki, pomogli Siostrom Służebniczkom i Antoniankom w porządkowaniu liści, sprzątali opuszczone nagrobki na cmentarzu, wybrali się z wizytą do Sióstr Misjonarek Miłości, pomagali przygotować posiłki dla ubogich – robili kanapki i przygotowywali ciepły posiłek wraz z wolontariuszami akcji „Zupa na Pietrynie”, uszyli maskotki dla podopiecznych Domu Samotnej Matki, wyruszyli na ulice Łodzi, by dzielić się z innymi dobrym słowem i uśmiechem.
Zwieńczeniem sobotnich wrażeń była prawdziwie salezjańska zabawa, czyli wesele, jakiego świat nie widział! Rozpoczęliśmy od Poloneza na ponad 100 par, prowadzeni przez naszego dawnego IŚMowicza, Jakuba Drzewieckiego, dziś profesjonalnego wodzireja. Jak przystało na salezjańską młodzież (oraz siostry) – radości było dużo, a zabawę ciężko było kończyć…
Niedzielną Eucharystią zakończyliśmy nasze Inspektorialne Święto Młodych, zabierając na drogę mały kompas, który ma przypominać uczestnikom, że nadzieja nadaje naszemu życiu kierunek.
Spotkanie tworzyło wiele osób, przede wszystkim Młodzież z Inspektorialnej Rady Młodych wraz z Siostrami z Zespołu Duszpasterskiego. Podsumowując Święto, jedna z organizatorek napisała, że cieszy się, że może służyć innym swoimi talentami, bo wie, że Rodzina Salezjańska bardzo dużo wniosła do jej życia i chce się za to odwdzięczyć. Ktoś inny z młodych dodał: „mi najbardziej podobała się możliwość służby – to wspaniała okazja, żeby oddać swój cenny czas, by dawać z siebie. Starałam się być wszędzie, gdzie jest potrzeba, i to było dla mnie formujące”. Dziękujemy Bogu za to piękne spotkanie, wierząc, że wyda ono dobre owoce w życiu młodzieży i naszych lokalnych wspólnot.
s. Kinga Adamiak FMA