Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
set_chary_wydarzenia
is singular
Wydarzenia
IV Kongres

W dniach 13-14 października 2023 roku spotkali się w Tarnowskich Górach – w ramach IV Krajowego Kongresu – dyrektorzy salezjańskich szkół, przedszkoli i placówek wychowawczych.

Uczestników Kongresu gościł Salezjański Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowskich Górach, prowadzony przez Inspektorię Wrocławską Towarzystwa Salezjańskiego.

W piątkowy wieczór uczestnicy wysłuchali konferencji ks. dr Stanisława Jankowskiego SDB i zawierzyli salezjańską rzeczywistość edukacyjno-wychowawczą Chrystusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Po słówku na dobranoc, wygłoszonym przez ks. Tadeusza Jareckiego – inspektora Inspektorii Waszawskiej SDB, odbył się rodzinny moment złożenia życzeń imieninowych s. Małgorzacie Pilarskiej, inspektorce Inspektorii Waszawskiej FMA.

Drugi dzień kongresu został rozpoczęty Eucharystią, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Bartłomiej Polański, inspektor Inspektorii Wrocławskiej SDB.

Sobota była dniem poświęconym różnym sytuacjom kryzysowym. Prowadzący pomagali uczestnikom zrozumieć genezę i dynamikę tych sytuacji, wskazywali adekwatne sposoby reagowania.

Głównymi prelegentami byli: dr Jarosław Owsiański, rzecznik dyscyplinarny przy Kuratorze Oświaty w Łodzi, który przedstawił temat: „Postępowanie dyscyplinarne wobec nauczycieli w wymiarze prawnym i pragmatyce szkolnej”, dr hab. Dariusz Tworzydło (UW), specjalista ds. public relations, który zaprezentował temat: „Kryzys wizerunkowy. Przyczyny, skutki i reagowanie w sytuacjach trudnych w Kościele i szkole”, oraz dr hab. Witold Starnawski (UKSW), filozof i pedagog, który omówił temat: „Ideologia gender, LGBTQ, transseksualizm – jako przykłady tematów prowokacyjnych”.

Wieczór był czasem spotkań, rozmów i umacniania się w przekonaniu, że nasza codzienność – ze wszystkimi jej barwami – to przestrzeń, w której „spełnia się sen” Janka Bosko.

Spotkanie przyczyniło się do podniesienia wiedzy i kompetencji przydatnych dyrektorom w podejmowaniu wyzwań płynących z codziennej pracy oraz – co jest równie ważne – do wzmocnienia relacji pomiędzy siostrami salezjankami, księżmi salezjanami i ich świeckimi współpracownikami.

Kongres został przygotowany przez Krajową Komisję Szkolno-Wychowawczą SDB FMA.

Fotorelacja

IV Kongres (5)
INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki