Pogrzebień to miejsce szczególne przez fakt, że stał się ostatnią ziemską przystanią Czcigodnej Sługi Bożej Matki Laury Meozzi. Tam dobiegły kresu jej ziemskie dni i tam zaczęło się życie Zgromadzenia po II wojnie światowej, gdyż w tym miejscu przez lata przygotowywały się do życia zakonnego kolejne zastępy salezjanek (w 1946 erygowano w Pogrzebieniu nowicjat). Osoba Matki Laury stale przyciąga i skupia na wartościach najdroższych charyzmatowi salezjańskiemu, przypominając misję umiłowania młodych i prowadzenia ich do Chrystusa.
W Pogrzebieniu znajduje się grób Matki Laury. Przybywają doń ludzie potrzebujący wstawiennictwa i odchodzą wysłuchani. W pogrzebieńskim domu Sióstr Salezjanek zostały ostatnie pamiątki po Mateczce (tak była nazywana). Było zatem oczywiste, że tu powinien być pokój pamięci zarówno o niej, jak i o pierwszych wspólnotach Sióstr Salezjanek na ziemiach polskich.
Widoczne tu fotografie obrazują aktualne wystawy, pieczołowicie przygotowane przez s. Małgorzatę Łukawską, autorkę i wykonawczynię projektu, jak również kustosza tego, co udało się uratować z wojennej pożogi, zachować i odnowić.
Zwiedzający może poznać najważniejsze fakty z życia Matki Laury oraz niektóre aspekty jej duchowości, w której szczególne miejsce zajmowało nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
Wystawa ukazuje sylwetki pierwszych salezjanek, które przybyły z Włoch, pierwsze placówki, rozwój misji. Zwiedzający dotyka przeszłości, której materialne ślady prawie się nie zachowały. Z tego względu bardzo pomocne są makiety placówek w Różanymstoku i Laurowie, wykonane przez s. Małgorzatę Łukawską.
Są też szczególne eksponaty – relikwie pracy i wychowania. Wojna pozbawiła Zgromadzenie dorobku pierwszych i jakże trudnych lat, początków życia w niepodległej Polsce, dlatego patrzymy ze wzruszeniem na te ślady oddania misji wychowawczej.
W Pokoju pamięci można obejrzeć filmy przygotowane specjalnie na 100-lecie Zgromadzenia Sióstr Salezjanek na ziemiach polskich. Można także zapoznać się z szeregiem informatorów bądź w wersji tekstowej, bądź multimedialnej – przy mocy kodów QR.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przeżycia przygody z historią stulecia salezjanek w Polsce.