Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
set_chary_wydarzenia
is singular
Wydarzenia
Tydzień Laudato si’

Tydzień Laudato si’ to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si’ Papieża Franciszka, ale przede wszystkim jest to zaproszenie do wcielenia jej przesłania w życie. Jako ludzie wierzący chcemy w szczególny sposób kształtować wrażliwość na “wołanie ziemi i krzyk ubogich” oraz zaangażować się w walkę z kryzysem społeczno-ekologicznym naszych czasów (Źródło: episkopat.pl).

Tydzień ten trwa od 22 do 29 maja 2022 r., a jego hasłem są słowa: “Słuchając i idąc razem”.

Do udziału w Tygodniu Laudato si’ zaprasza nas Ojciec Święty w specjalnym orędziu, którego możemy tu wysłuchać.

Chcemy na to zaproszenie odpowiedzieć i zachęcić wszystkich do podjęcia w tym czasie refleksji, modlitwy i działania na rzecz naszego wspólnego domu.

Animatorki Laudato si’ PLAJ, s. Bernadeta Puzynowska i s. Magdalena Baczyńska, przygotowały propozycje aktywnego włączenia się w przeżywanie tego tygodnia, w duchowej łączności z katolikami na całym świecie.

Zaproszenie na spacer

Spędź trochę czasu na spacerze, najlepiej w otoczeniu natury – postaraj się wyciszyć, wsłuchaj się w dźwięki otoczenia, obserwuj życie wokół (wbrew pozorom, nawet w dużym mieście jest go pełno!).

Dodatkową propozycją może być przeczytanie i rozważenie z encykliki  Laudato si’ nr 84-89.

Spróbuj modlić się, tak jak zachęca papież Franciszek – za stworzenie i razem ze stworzeniem. Poczuj i doświadcz słońca, wiatru, wody… i podziękuj Panu za nie.

Podjęcie zmiany jednego przyzwyczajenia

To punkt najbardziej wymagający, bo dotyczy życia codziennego i naszych przyzwyczajeń, stylu życia. Zapraszamy do rozmowy na temat różnych przyzwyczajeń, indywidualnych lub wspólnotowych. Nie jest to kwestia jedynie segregacji śmieci, bo różnie ona wygląda w poszczególnych miastach. Podajemy kilka podpowiedzi do przemyślenia, refleksji i zmiany:

  • Czy po naładowaniu telefonu lub innego urządzenia zostawiam ładowarkę w kontakcie, czy ją odłączam? (ładowarka, chociaż nie ładuje urządzenia, pobiera prąd, choć w mniejszej ilości)
  • Czy kupujemy płyny w większych butelkach, by przelewać je do mniejszych i nie wyrzucać nadmiernej ilości plastiku (podobnie z kostkami WC)?
  • Czy zakręcam wodę, gdy myję naczynia, myję zęby lub mydlę się pod prysznicem?
  • Czy staram się wykorzystywać wodę z mycia warzyw np. do podlewania roślin?
  • Co robię ze skórką od banana? skórka od banana może być naturalnym nawozem do kwiatków, wystarczy wrzucić ją do butelki z wodą i odstawić na 3 dni:) to zawsze mniej chemii w środowisku:)
  • Czy zgniatamy plastikowe butelki, kartony, by zmniejszyć objętość odpadów?

Nigdy nie traktowaliśmy tak źle i nie okaleczyliśmy tak naszego wspólnego domu, jak miało to miejsce w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

A jesteśmy wezwani, aby być narzędziami Boga Ojca, żeby nasza planeta była tym,
co On wymarzył, stwarzając ją, i by odpowiadała na Jego projekt pokoju, piękna i pełni. (LS 52)

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki