Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
Wtorek, 29 marca 2022 – IV tydzień Wielkiego Postu

SŁOWO DNIA

1 Potem nastąpiło święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. 2 W Jerozolimie zaś znajduje się sadzawka Owcza, nazwana po hebrajsku Betesda, zaopatrzona w pięć krużganków. Wśród nich leżało mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych, <którzy czekali na poruszenie się wody. 4 Anioł bowiem zstępował w stosownym czasie i poruszał wodę. A kto pierwszy wchodził po poruszeniu się wody, doznawał uzdrowienia niezależnie od tego, na jaką cierpiał chorobę>. 5 Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. 6 Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już długi czas, rzekł do niego: «Czy chcesz stać się zdrowym?» 7 Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. Gdy ja sam już dochodzę, inny wchodzi przede mną». 8 Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje łoże i chodź!» 9 Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje łoże i chodził.
Jednakże dnia tego był szabat. 10 Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża». 11 On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje łoże i chodź». 12 Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» 13 Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.
14 Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». 15 Człowiek ów odszedł i doniósł Żydom, że to Jezus go uzdrowił. 16 I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że to uczynił w szabat
J 5, 1-16


„Boję się, że Bóg wejdzie w moje życie, a ja tego nie zauważę” – mówi św. Augustyn.

Wiele razy chcielibyśmy, aby ktoś dokonał przełomu w naszym życiu. W tym fragmencie Ewangelii – podobnie jak w wielu innych – inicjatywa należy do Jezusa. On umiera, by dać nam życie, zmienić nasze życie, wejść do naszego domu, pod warunkiem, że to my dokonamy decydującego wyboru. Jeśli nie podejmujemy poważnych, zdecydowanych wyborów, sprowadzamy łaskę Bożą do magii, która powinna rozwiązać nasze problemy. Łaska bez naszej wolności nie działa.

„Chcesz wyzdrowieć?” Czy naprawdę chcemy wyzdrowieć, zmienić, postawić na przełom?

Cóż, człowiek zamiast powiedzieć tak, znajduje wszelkie wymówki, aby nie zostać uzdrowionym. Znajdujemy tysiące usprawiedliwień, żeby nie traktować tej decyzji poważnie, bo paradoksalnie lubimy narzekać na to, że jesteśmy chorzy. Często zdarza się, że winę za nasze nieszczęście przypisujemy innym lub innemu: mężowi, żonie, przełożonemu, biskupowi, przyjaciołom, covidowi, kryzysowi gospodarczemu…

To grzech smutku: przeżyć i narzekać, bez kompromisów z życiem. To szare życie! Wybór należy do nas, konkretna decyzja należy do nas. To jest wolność.

Jezus powiedział do niego: „Wstań, weź swoje nosze i chodź”. I natychmiast ten człowiek został uzdrowiony: wziął nosze i zaczął chodzić. To jest cud: uzdrowienie decyzji w tym człowieku, umożliwienie w nim wyboru.

Dziś przeglądając moje życie, postaram się unikać narzekania, ale zrozumieć, jaki jest decydujący wybór, który może zmienić moje życie. Przyjdź Duchu, przyjdź i rzuć światło na moje życie.

Głos Papieża Franciszka

«Prośmy o łaskę, aby nie tracić czasu na zatruwanie świata narzekaniami, bo to nie jest chrześcijańskie. Spójrzmy raczej na życie i świat z głębi naszego serca. Jeśli zajrzymy do środka, znajdziemy prawie wszystko, czego nienawidzimy na zewnątrz. Istnieje niezawodny sposób na pokonanie zła: zaczynamy je pokonywać w sobie. Obwiniaj siebie. To mądrość: nauczyć się obwiniać siebie. Spróbuj to zrobić, dobrze ci to zrobi. Mnie to robi dobrze. Zawsze, kiedy zdołam to zrobić, wiem, że to robi dobrze, to robi wszystkim dobrze.”


Komentarz: s. Vilma Colombo FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Dom modlitwy San Biagio  www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki