Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
21 czerwca 2022 – Wtorek, św. Alojzego Gonzagi

 SŁOWO DNIA

Jezus powiedział do swoich uczniów: 6 Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały. 12 Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. 13 Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. 14 Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!

Mt 7, 6. 12-14


Jesteśmy wezwani do osądzania siebie i innych tak, jak to czyni Bóg z nami: z życzliwością i autentycznością. Uczeń, zanim osądzi innych, patrzy na własne ograniczenia, rozpoznaje belkę, która uniemożliwia mu dobre widzenie… Ale jednocześnie umie odróżnić dobro otaczających go ludzi. Jesteśmy wezwani do bycia autentycznymi i szczerymi, gościnnymi i dostępnymi, prostymi, ale także roztropnymi i czujnymi, aby pozostać realistami: są ludzie, z którymi nie sposób skutecznie rozmawiać o Bogu. Inni ograniczają się jedynie do polemiki i prowokacji. Inni chowają się za wiarą, aby nie widzieć własnej kruchości i drogi wzrostu, z którą powinni się zmierzyć. Z pewnością nie jest łatwo żonglować między roztropnością a dyspozycyjnością, ale jest to możliwe i konieczne, jeśli spojrzymy na wąskie drzwi, które pozwalają nam wzrastać w duchu ewangelicznym, nie stając się nieznaczącymi lub niepotrzebnie naiwnymi.

Panie, uczyń nas świadomymi, że istnieją marginesy w odpowiedzi na łaskę, które zależą od nas samych, i że możemy zamknąć się w naszych własnych, fałszywych pewnikach, w naszej własnej dumie, nawet jeśli Twoja miłość ukazuje nam możliwe nowe horyzonty, coś „poza”, w które możemy wejść,  torując sobie drogę.


Głos socjologa

„Wolność nie polega na wyborze między czernią a bielą, ale na unikaniu tego przedawnionego wyboru.”

(Teodor Adorno)

Komentarz: s. Emilia Di Massimo FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA


PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Dom modlitwy San Biagio  http://www.sanbiagio.org/mailto:info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki