Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
2 października 2022

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

SŁOWO DNIA

5 Apostołowie prosili Pana: «Przymnóż nam wiary!» 6 Pan rzekł: «Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: „Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze!”, a byłaby wam posłuszna.

Łk 17,5-6


Na początku dzisiejszej Ewangelii znajdujemy wezwanie, które ukazuje samoświadomość uczniów. Tym razem zrozumieli, że najpotrzebniejszą rzeczą jest proszenie Boga o pomoc, by mieć więcej wiary. Są świadomi zła, które wraz z dobrem nadal istnieje na ziemi. Oni również, podobnie jak my dzisiaj, wiedzą, że istnieją skandale, degradacja stworzenia, egoizm możnych, który miażdży maluczkich. Wiedzą, że Bóg nie może zapobiec takim rzeczom, ryzykując odebraniem nam osobistej wolności. W takich sytuacjach tylko wiara może nam pomóc. Ale czym jest wiara? W pierwszej części tej Ewangelii Jezus mówił o doświadczeniu miłosierdzia, które prowadzi do spojrzenia na grzesznego brata. Miłosierdzie jest potrzebne uczniom, aby przezwyciężyć zgorszenie i skutecznie przebaczać. Mówiąc wyraźniej, współczesny egzegeta personalizuje przemówienie Mistrza w ten sposób: „A więc można zmienić świat, można by też przesadzać sykomory do morza, ale co musi się zmienić, co nie chce się zmienić, co bez tego ziarna wiary nie chce się zmienić, to ty. To ty musisz otworzyć drzwi Bożej łasce i Bożemu przebaczeniu, to ty musisz uznać, że twoja wiara nie jest wielka, ale że Bóg w którego wierzysz, dokonuje wielkich rzeczy. To ty musisz nauczyć się unikać zła, to ty musisz nauczyć się przebaczać.
To ty potrzebujesz ziarnka gorczycy, aby zostać uzdrowionym z paraliżu duchowego, ze zła i urazy, które cię paraliżują. Ale musisz też wiedzieć, co jest w środku ziarna. Siła Boga, która zwyciężyła zło, siła Bożego przebaczenia i miłosierdzia, siła, która nie pozostawia naszego życia takim jakie jest, ale wyrywa je z korzeniami i przesadza, rozbudza, zmienia, bo już nie pozostawia go pod znakiem zła i urazy, ale umieszcza je w świetle świętości
i przebaczenia”.

Panie Jezu, zrozumieliśmy, że na wiarę nie można zapracować ani jej kupić, można tylko Ciebie o nią prosić. Dlatego prosimy Cię, abyś pomnożył ją w nas, abyśmy w ten sposób mogli przyczyniać się do rozkwitu Ewangelii w każdej epoce dziejów.

Głos św. Tomasza z Akwinu

Daj mi Panie, mój Boże, inteligencję, która Ciebie zna, gorliwość, która Ciebie szuka, mądrość, która Ciebie znajduje, życie, które Ci się podoba, wytrwałość, która czeka na Ciebie z ufnością i ufność, która na końcu Ciebie posiądzie.


Komentarz: s. Graziella Curti FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

       
Dom modlitwy San Biagio  www.sanbiagio.org   info@sanbiagio.org

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA 

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki