Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
19 kwietnia 2022 – WTOREK W OKTAWIE WIELKANOCY

SŁOWO DNIA

11  Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy [tak] płakała, nachyliła się do grobu 12 i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa – jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. 13 I rzekli do niej: «Niewiasto, czemu płaczesz?» Odpowiedziała im: «Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono». 14 Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. 15 Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę». 16 Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni» 18 Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: «Widziałam Pana i to mi powiedział».

J 20, 11-16a. 18


Tymczasem uczniowie wrócili do domu (20,10), jak mówi nam Ewangelia. Maria natomiast pozostaje przy pustym grobie, szukając ciała Mistrza, myśląc,  że je ukradli, ale nie wie, gdzie ono jest. Jedyną pewną rzeczą jest pustka grobu, pustka jej serca, udręka i łzy. Ból  zamglił i uwięził jej serce. Patrzy, ale nie widzi. Słucha ale nie Słyszy. Podąża za swoim bólem, swoimi myślami, pozostaje ze starym frazesem nieobecności, patrząc na grób. Kiedy Jezus ją woła, jej oczy otwierają się na nową wizję rzeczywistości (Saint-Exupéry mówi, że dobrze widzi się tylko sercem). Jej imię, wypowiedziane z miłością, budzi ją, kieruje ku możliwości zobaczenia tych samych rzeczy innymi oczami, nowym sercem. Jezus nie opuszcza tej, która Go szukała, i sprawia, że przechodzi ona ze śmierci do życia, ze smutku do radości, z zamknięcia do ducha misyjnego .

Zmartwychwstały uobecnia się poza grobem, poza łzami, poza śmiercią! O Chryste Zmartwychwstały daj nam pewność, że zawsze jesteś z nami! O Chryste Zmartwychwstały udziel nam swojego pokoju!

Głos Papieża Franciszka

Jezus ją woła: «Mario!». Rewolucja jej życia, rewolucja, której celem jest przeobrażenie życia każdego mężczyzny i każdej kobiety, rozpoczyna od zasłyszenia swojego imienia, które rozbrzmiewa echem w ogrodzie otaczającym pusty grób. Spróbujcie i wy pomyśleć
w tym momencie, z całym bagażem rozczarowań i porażek, które każdy z nas nosi w sercu, że Bóg jest nam bliski, woła nas po imieniu i mówi: Podnieś się, przestań płakać, bo przyszedłem cię wyzwolić! To piękne.

(por. Audiencja Generalna 17 maja 2017)

Komentarz: s. Monika Gianoli FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA

Dom modlitwy San Biagio  www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki