Dane kontaktowe
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki
inspir_spot_z_slowem
is singular
Spotkanie ze Słowem
18 maja 2022 – Środa, V tydzień Wielkanocy

SŁOWO DNIA

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. 6 Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. 7 Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. 8 Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami.

J 15,5-8


W tegoroczny wieczór wielkanocny RAI (program telewizji włoskiej) podarował nam ekscytującą wizję: przez pięćdziesiąt minut mogliśmy przeżywać czas kontemplacji, podczas której papież Franciszek dyskretnym tonem i prostymi słowami pokazał nam swój sposób zbliżania się do Ewangelii. Nauczył nas prostej, codziennej metody i powiedział: „Nadal polecam codzienny kontakt z Ewangelią, bo jeśli nie masz codziennego kontaktu z ukochaną osobą, to raczej nie będziesz w stanie jej kochać… Miłość to ciągły kontakt, to ciągle mówienie, słuchanie drugiego, patrzenie na niego. Miłość to dzielenie”. Była to odpowiedź – kontemplacja – na tyranię czasu, pośpiechu, zapomnienia, kultury obojętności i uproszczonej składni, która rządzi naszym życiem i często upokarza prawdę. To tak, jakby Papież wziął nas za rękę i towarzyszył nam w drodze ku prawdzie spotkania.

Atmosferą tej kontemplacji były również artystyczne arcydzieła, które płynęły przez obraz oraz dobór muzyki odpowiedniej dla różnych ewangelicznych postaci, które były prezentowane. To także był element niewerbalny, który stworzył atmosferę do osobistej modlitwy. Krótko mówiąc, było to wyjątkowe i wzorcowe lectio divina. Świąteczny prezent, który możemy podarować sobie sami, kiedy tylko zechcemy.

Ojcze, który oddałeś nam jako pokarm duchowy sakrament zbawienia Twojego Syna, ofiarowany Ci jako dziękczynienie, utwierdź nas tym darem siły i radości, abyśmy mogli Ci coraz bardziej służyć w świętości życia i doświadczać nowych dobrodziejstw. Przez Chrystusa Pana naszego.

(Modlitwa po komunii)

Głos Papieża Franciszka

Pan mówi nam: Życie chrześcijańskie to pozostawanie we Mnie. To pozostawanie nie jest pozostawaniem biernym, zasypianiem w Panu: byłby to „błogi sen”, ale to nie jest to. To pozostawanie jest pozostawaniem aktywnym, a także wzajemnym pozostawaniem. Dlaczego? Ponieważ On mówi: „Trwajcie we Mnie, a Ja w was”. On również pozostaje w nas, nie tylko my w Nim, jest to wzajemne przebywanie. W innej części mówi: Ojciec i ja „przyjdziemy do niego i zamieszkamy u niego”. To jest tajemnica, tajemnica życia, piękna tajemnica. To pozostaje wzajemne. Przykładem może być winna latorośl: to prawda, gałązki bez winorośli nie mogą nic zrobić, ponieważ sok nie będzie dochodził, one potrzebują soku, aby rosnąć i przynosić owoce; ale także drzewo – winorośl potrzebuje gałęzi, bo owoce nie są przywiązane do drzewa, ale do winorośli.

Komentarz: s. Graziella Curti FMA

Tłumaczenie: s. Elżbieta Bartkowska FMA

PRZYJACIELE I SŁUDZY SŁOWA 

Dom modlitwy San Biagio  www.sanbiagio.org  info@sanbiagio.org

Archiwum

INFOSFERA
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki
(Siostry Salezjanki)
Inspektoria Warszawska
  • ul. Warszawska 152, 05-092 Łomianki