Matka Yvonne - Cała dla wszystkich

Dom Generalny (Rzym). 14 czerwca Matka Yvonne Reungoat obchodziła 50-lecie profesji zakonnej w Zgromadzeniu Córek Maryi Wspomożycielki.

Od godzin porannych do wieczora, dzień upłynął w klimacie siostrzanego spotkania i gościnności. Był to czas świętowania, w którym wszyscy pragnęli wyrazić podziękowanie Matce Yvonne za jej pełnioną misję, za matczyną troskę wobec każdej Córki Maryi Wspomożycielki i wszystkich młodych na całym świecie.

Została odprawiona Msza święta, celebrowana przez Księdza Gnerała Angela Fernandeza Artimego, dziesiątego następcę świętego Jana Bosko i jego sekretarza ks. Horacio Lopeza. Nad całością liturgii czuwała wspólnota Domu pw. Matki Ersylii Canty, a oprawę muzyczną i śpiew powierzono chórowi z Auxilium. W homilii Ksiądz Generał powiedział: "Matko Yvonne, 50 lat temu złożyłaś swoje życie w ręce Boga, powierzyłaś sie Jemu i włączyłaś w Przymierze miłości, jakie Bóg zawarł z Księdzem Bosko i Matką Mazzarello dla dobra Kościoła i młodych. Dzisiaj, razem z Tobą, dziękujemy Bogu za Twoje "tak" i za to, że krok po kroku Pan kształtował Cię na Matkę tak wielu sióstr, świeckich i młodzieży. "Stałem sie wszystkim dla wszystkich" - powiedział święty Paweł - "aby wszystkich zbawić". A kontynuacją Twojego posłania niech będzie:Da mihi animas cetera tolle", po to aby doświadczyć miłości cierpliwej, która wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, wszystko prztrzyma, we wszystkim pokłada nadzieję".

Po południu, dalszemu świętowaniu towarzyszyły tańce, śpiew i gorący entuzjazm, przez który pokazano świadectwo radosnej wierności[nbsp] i życia Matki. Siostry biorące udział w uroczystości reprezentowały pięć kontynentów, na których żyjemy i pracujemy, pokazały one wielokulturową gamę bogactwa i piękna ukazując to w programie Bożego planu wobec naszej Matki i Zgromadzenia, nadając całości tytuł: "Cała dla wszystkich".

Na zakończenie, Matka, z całą swoją spontanicznością, opowiedziała kilka wydarzeń ze swojego życia, z czasów młodości i początków powołania. Dziękując, przywołała trzy słowa, które towarzyszą jej przez całe życie: miłość, radość i nadzieja, a które dzisiaj przekładają się się na sny, marzenia, pragnienia, cele i dalekie horyzonty życia naszych wspólnot i Zgromadzenia.

Wierność Panu, miłość wobec młodych, jedność między nami i z salezjanami, z całą Rodziną Salezjańską, niech pomoże nam być obecnymi w dzisiejszym świecie i Kościele.

za cgfmanet/tł.hl