24 grudnia 2017 z Maryją Wspomożycielką

W tym roku dzień 24 grudnia jest szczególnie bogaty w treści i otwiera szerokie spektrum możliwości kontemplacji miłości Pana – IV niedziela Adwentu, Wigilia Bożego Narodzenia i miesięczne wspomnienie Wspomożycielki. We wszystkich obecność Maryi jest istotna.

Ten miesiąc to kolejny krok w stronę Jubileuszu 150. rocznicy konsekracji Bazyliki w Turynie. Dni poprzedzające 24 i sam dzień 24 są w tym roku wypełnione pracą. Proponuję krótką refleksję na ten dzień lub na dni świąteczne.

Kartony ks. Bosko

(Kartony to znaczy kawałki tektury)

W relacjach osób współczesnych ks. Bosko, a szczególnie w relacjach ks. Francesco Giacomelli, mamy bardzo ciekawą informację. Otóż od 1849 roku ks. Bosko miał dwa kartony – takie oderwane ze starego kalendarza z roku 1848, na których nakleił małe obrazeczki i umieścił własnoręczne napisy.

Na pierwszym kartonie było 5 obrazeczków:

Pierwszy – przedstawia księdza z gromadką chłopców klęczącego przed Niepokalaną, a nad obrazkiem jest napis: Synkowie moi, bądźcie zawsze czcicielami najświętszej Maryi.

Drugi – przedstawia Niepokalaną z napisem: O Niepokalana Dziewico, która jako jedyna odniosłaś zwycięstwo nad wszystkimi herezjami, przyjdź nam teraz z pomocą: całym sercem uciekamy się do Ciebie, Auxilium Christianorum.

Trzeci – przedstawia Niepokalaną.

Czwarty – to Nasza Pani Zwycięska z wezwaniem: Refugium peccatorum ora pro nobis.

Piąty – przedstawia Najświętsza Maryję Pannę z Dzieciątkiem. Siedzi przy nakrytym stoliku i prawą ręką podaje Dzieciątku chleb do rozdania potrzebującym. Pod tym obrazkiem jest napis:Mater pauperum.

Na drugim kartonie były trzy obrazki przyklejone pod litografią wybuchu prochowni w roku 1852.

Pierwszy – z napisem: Matko pięknej miłości, wiesz, że kocham Cię! Spraw, abym Cię kochał coraz więcej.

Drugi – z napisem: Dziewico Maryjo, Matko Jezusa, uczyń nas świętymi.

Trzeci – z napisem: O Niepokalana Dziewico, która jako jedyna odniosłaś zwycięstwo nad wszystkimi herezjami, przyjdź nam teraz z pomocą: całym sercem uciekamy się do Ciebie, Auxilium Christianorum.

Kartony te wisiały w pokoju ks. Bosko, nad jego łóżkiem aż do śmierci. Były one dla ks. Bosko ważne – ponieważ pokazywały jego wewnętrzną drogę wzrastania w wierze, którą prowadziła Go „za rękę Matka i Mistrzyni”.

Ksiądz. Franceso Giacomelli przechowywał te kartony po śmierci ks. Bosko z wielkim synowskim uczuciem przez 40 lat, a przed swoją śmiercią przekazał do zbioru pamiątek po ks. Bosko. Niestety do dzisiaj się nie odnalazły.

Od momentu konsekracji Bazyliki Wspomożycielki ks. Bosko nie rozdawał innych obrazków Matki Bożej, jak tylko kopie pełne lub części – sama postać Maryi z obrazu Turyńskiego.

Opracowała s. Leokadia Wojciechowska na podstawie pracy s. Paoli Farioli, Madonna ks. Bosko, Wydawnictwo Salezjańskie 2011.

Więcej informacji w MB VI